Չեխահայերի բողոքի ակցիան ԼՂ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների դեմ
Ապրիլի 16-ին Չեխիայի մայրաքաղաքի կենտրոնական՝ Հին քաղաքի հրապարակում հարյուրավոր չեխահայեր բողոքի երթ են անցկացրել ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների դեմ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ցուցարարները հանդես են եկել «ԵԱՀԿ, դադարեցրու Ադրբեջանի ոտնձգությունները», «Մինսկի խումբ՝ դու պարտավոր ես կանգնեցնել Ալիևի ագրեսիան», «Ռուսաստան և Իսրայել՝ դադարեցրեք սպառազինության վաճառքը Ադրբեջանին», «Պաշտպանեք մեր՝ կյանքի և ինքնորոշման իրավունքները», «Ադրբեջան՝ ձեռքերդ հեռու Արցախից», «#NKpeace, #KarabakhNow» և այլ կարգախոսների ներքո։ Հնչել են հայրենասիրական երգեր և տեղեկատվական թռուցիկներ բաժանվել Պրահայի երկու հազարից ավելի բնակիչների և այցելուների։
Պրահայի քաղաքապետարանի կողմից արտոնված չեխահայերի խաղաղ ակցիան անցել է առանց միջադեպերի։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Չեխիայի հայ համայնքի բոլոր կազմակերպությունները դիմել են երկրի իշխանություններին՝ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները դատապարտելու պահանջով։
Բողոքի ակցիան անց է կացվել Չեխիայի հայ համայնքի «Ապրիլ 24 կոմիտե»-ի նախաձեռնությամբ (որում ներկայացված է ՀՀ դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը, չեխահայ գրեթե բոլոր կազմակերպությունների ղեկավարները և հոգևոր հովիվը)։ Ակտիվ մասնակցություն են բերել «ԱրմՊրահա» ուսանողական/երիտասարդական կազմակերպության անդամները։ Ցույցին մասնակցել է 200-250 հոգի։ Ակնկալվում էր, որ մասնակցությունն ավելի բարձր կլինի, բայց խանգարել է հորդառատ անձրևը՝ կազմակերպիչները նույնիսկ ստիպվաց են եղել կես ժամով հետաձգել ակցիան։

Armenians of Czech Republic protest against Azerbaijani actions in Artsakh
On April 16 in the central Old city square of the Czech capital hundreds of Armenians of the Czech Republic held a protest against the Azerbaijani large-scale military operations committed against Nagorno Karabakh in the beginning of April.
STEPANAKERT, APRIL 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The protesters came with “The OSCE, stop the Azerbaijanii harassments”, “The Minsk Group you ought to stop Aliyev’s aggression”, “Russia and Israel stop selling weapons to Azerbaijan”, “Protect our rights to life and self-determination”, “Azerbaijan hands off Artsakh”, “#NKpeace, #KarabakhNow” calls. Patriotic songs were performed and information leaflets were distributed among more than two thousands residents and visitors of Prague.
As “Armenpress” reports, the peaceful demonstration, which received the permission by the Prague Municipality, took place without incidents.
We want to remind you that several days ago all organizations of the Armenian community of Czech Republic applied to the state authorities to demand the condemnation of the Azerbaijani aggressive actions.
The protest action was held by the Armenian community’s “April 24 committee” initiative (which included the diplomatic staff of the Armenian Embassy, the heads of nearly all organizations and priests of the Armenian community in Czech). The members of the “ArmPrague” student-youth organization were actively involved in the protest. 200-250 people participated in the protest. It was expected that more people would take part, however, as a result of the heavy rain the organizers even had to delay the protest for half an hour.