ԱՊՀ-ի երկրները շահագրգռված են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ. Լեբեդեւ
ԱՊՀ-ի երկրները հանդես են գալիս Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման եւ տարածաշրջանում մարտական գործողությունների վերսկսում թույլ չտալու օգտին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում Է  ապրիլի 19-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում հայտարարել Է ԱՊՀ-ի գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդեւը՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին:
«Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների վիճակը հուզում Է Համագործակցության երկրների բոլոր ներկայացուցիչներին»,-նշել Է նա:
Լեբեդեւի խոսքով՝ ԱՊՀ-ում «անկեղծորեն ցանկանում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում լարվածությունը վերանա»: «Եվ որ երկու հարեւան պետությունները՝ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, փոխզիջումային լուծում գտնեն, որպեսզի ոչ մի դեպքում թույլ չտրվի մարտական գործողությունների վերսկսում, եւ որ երկխոսություն սկսվի բոլորին հուզող այդ հիմնախնդրի խաղաղ լուծում գտնելու շուրջ»,-նշել Է նա:
ԱՊՀ-ի գործկոմի ղեկավարը հուսով Է, որ «այդ ցանկությունները հաշվի կառնվեն, եւ որ ԱՊՀ-ի երկրների եւ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի հավաքական ջանքերը կբերեն դրական լուծման»: «Մենք անկեղծորեն խաղաղություն եւ բարեկեցություն ենք ցանկանում Հարավային Կովկասում»,-հավելել Է նա:

Лебедев: страны СНГ заинтересованы в урегулировании конфликта в Карабахе
Страны СНГ выступают за мирное урегулирование ситуации в Нагорном Карабахе и недопущение возобновления в регионе боевых действий.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 19 АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил во вторник в белорусской столице, отвечая на вопрос ТАСС, председатель Исполнительного комитета СНГ Сергей Лебедев.
"Ситуация в Нагорном Карабахе, в отношениях Армении и Азербайджана волнует всех представителей стран Содружества", - отметил он,сообщает  Тасс .
По словам Лебедева, в СНГ высказывают "искренние пожелания того, чтобы напряженность в регионе Нагорного Карабаха была снята". "И чтобы два соседних государства - Армения и Азербайджан - нашли компромиссное решение в том, чтобы ни в коем случае не допустить возобновления боевых действий и чтобы начать мирный диалог по мирному разрешению этой волнующей всех проблемы", - отметил он. Глава Исполкома Содружества надеется, что "эти пожелания будут учтены и что коллективные усилия стран СНГ и Минской группы (ОБСЕ) приведут к позитивному решению". "Мы искренне желаем мира и благополучия на Южном Кавказе", - добавил он.