Բերձորում բնակարանների անհատույց սեփականաշնորհման գործընթացը շարունակվում է
Նախորդ տարին Բերձոր քաղաքի համար նշանավորվել է խմելու ջրի ներքին ցանցի անցկացմամբ, ինպես նաև զգալի աշխատանքներ են իրականացվել փողոցների գիշերային լուսավորման ցանցի ընդլայնման ուղղությամբ:
Այս մասին, նախորդ տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքների հաշվետվության ժամանակ ասել է Բերձորի քաղաքային համայնքի ղեկավար Արթուր Սահակյանը, որին ներկա էին ԼՂՀ առողջապահության նախարար Զոյա Լազարյանը և Քաշաթաղի շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանը:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրեց շրջվարչակազմի «Մերան» պաշտոնաթերթի խմբագիր  Զոհրաբ Ըռքոյանը, Բերձորի քաղաքապետը, խոսելով քաղաքային բյուջեի մասին, նշել է, որ 2013թ. այն կազմել է ավելի քան 74 մլն. 847 հազ. դրամ, որից 68 մլն 20 հազ. դրամը ստացվել է պետական բյուջեից, որպես դոտացիա, իսկ մնացած մասը կազմել են սեփական եկամուտները:
Օրակարգային խնդիրներից Ա. Սահակյանը առանձնացրեց մարդկանց բնակարանային հարցերը: «Նախորդ տարվա ընթացքում սեփականաշնորհվել են 290 առանձնատներ և 40 բնակարաններ, իսկ 30 ընտանիքի հատկացվել է շինանյութ` բնակարանները վերանորոգելու նպատակով: Եվս 22 ընտանիքի հատկացվել է տնամերձ հողամաս բնակելի տներ կառուցելու համար»,- ասաց քաղաքապետը` նշելով, որ բնակարանների անհատույց սեփականաշնորհման գործընթացը շարունակվում է:
Ա. Սահակյանը տեղեկացրեց նաև, որ 2013թ. ընթացքում քաղաքում կատարվել են շաբաթօրյակներ, սանմաքրման աշխատանքներ:
Հաշվետվության ավարտից հետո, ներկաները հարցեր ուղղեցին քաղաքապետին, առողջապահության նախարարին և շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտուշ Մխիթարյանին: Հարցերը հիմնականում վերաբերում էին խմելու ջրի մատակարարմանն ու որակին, աղբահանությանը, քաղաքային աղբանոցի և կոյուղու կարգավորման խնդիրներին և այլն: Իսկ ներքաղաքային ճանապարհների բարեկարգման վերաբերյալ հարցին պատասխանեց շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալը՝ նշելով, որ խմելու ջրի ներքին ցանցի աշխատանքներն ավարտելուց հետո, նախատեսվում է իրականացնել բարեկարգման ու ասֆալտապատման աշխատանքներ:

Продолжается процесс безвозмездной приватизации квартир в Бердзоре
Прошлый год в Бердзоре был ознаменован проведением внутренней водопроводной сети, а также работами по расширению сети ночного освещения улиц. Об этом , отчитываясь о проделанной в течение предыдущего года работе, сказал глава городской администрации Бердзора Артур Саакян. На подведении итоговприсутствовали министр здравоохранения НКР Зоя Лазарян и замглавы Кашатагского района Артуш Мхитарян.
Как сообщил "Aрцахпресс" главный редактор официальной газеты "Меран" Зохраб Ыркоян, глава администрации Бердзора, отметил, что в 2013-ем году городской бюджет составил более чем 74 млн 847тыс. драмов, из которых 68 млн 20 тыс. драмов получены из государственного бюджета в качестве субсидии, аоставшуюся часть составили собственные доходы. Среди актуальных вопросов А. Саакян выделил жилищные проблемы граждан. «За прошлый год 290 домов и 40 квартир были приватизированы, а 30 семьям были предоставлены стройматериалы для ремонта квартир. Еще 22 семьям были выделены земельные участки для строительства домов",- сказал мэр, отметив, что процесс безвозмездной приватизации продолжается. А.Саакян также сообщил, что в 2013 году в городе были проведены субботники, работы по санитарной очистке. После доклада, присутствующие задали вопросы А.Саакяну, министру здравоохранения, замглавы районной администрации Артушу Мхитаряну. Вопросы были в основном связаны с качеством и подачей питьевой воды, утилизацией мусора, проблемой функционирования канализации и др. На вопрос об обустройстве дорог ответил заместитель главы районной администрации, сообщив, что после завершения работ по внутренней водопроводной сети планируется осуществить благоустройство и асфальтирование дорог.