Թուրքիայի մեջլիսում հայ պատգամավորը կոչ է արել հետաքննել 1915-ին հայ պատգամավորների կոտորածը
Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության պատգամավոր Կարո Փայլանը խորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարել է, թե անհրաժեշտ է խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծել ու հետաքննել 1915-ին Օսմանյան Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորների կոտորածը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կարո Փայլանը խորհրդարանի ամբիոնում ելույթի ժամանակ մեկ առ մեկ նկարներով ցույց է տվել 1915-ին կոտորված հայ պատգամավորների լուսանկարներն ու թվարկել նրանց անունները։ «Առերեսվելը նշանակում է լավանալ։ Այս թեման քննարկելու միակ վայրը հենց Թուրքիայի խորհրդարանն է։  Ի նշան կոտորված հայ պատգամավորի հիշատակի, նրանց հետ տեղի ունեցածի հետ կապված պետք է հանձնաժողով ստեղծվի։ Բոլորի հիշատակի առաջ հարգանքով խոնարհվում եմ»,- NEWS.am-ի փոխանցմամբ`ասել է Կարո Փայլանը՝ վերջում հայերենով ավելացրել. «Աստված իրենց հոգին լուսավորի»։

Armenian MP of Turkey calls on parliament to investigate Armenian deputies’ 1915 massacre
During his speech in the Turkish parliament, Istanbul Armenian Garo Paylan, an MP from the pro-Kurdish “Peoples’ Democratic Party” (HDP) of Turkey, announced that a parliamentary commission needs to be set up to investigate the 1915 massacre of the Armenian members of the then Ottoman parliament, NEWS.am reports.
STEPANAKERT, APRIL 22, ARTSAKHPRESS: Also, Paylan showed the photographs of these Armenian MPs one by one, and recited their names.
“Confronting [with history] means getting better,” the Armenian deputy noted. “The only place to discuss this topic is the parliament of Turkey itself. As a sign of the memory of the massacred Armenian MPs, a Turkish parliamentary commission needs to be formed, in connection with what happened to them. I respectfully bow before the memory of them all.”