Երուսաղեմում ոգեկոչվել է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Երուսաղեմի հայկական գլխավոր եկեղեցում` Սուրբ Հակոբյանց վանքում, ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում է տեղի ունեցել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդում է «Jerusalem Post» պարբերականը:
Ինչպես նշվում է, շուրջ 300 անձանց մասնակցությամբ ոգեկոչման արարողությանը նախորդել է եկեղեցական պատարագը, որը ղեկավարել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը: Պատարագին ներկա են եղել Երուսաղեմի հայկական համայնքի ղեկավարները:
Պարբերականի հետ զրույցում հիշատակի միջոցառումների կազմակերպիչ և Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ Հարութ Բաղամյանն անդրադարձել է Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշմանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում՝ նշելով.
«Նրանք որոշ երկրների նման ոչ թե ժխտում են կատարվածը, այլ պարզապես չեն խոսում դրա մասին: Անցյալում եղել են որոշ իսրայելցի քաղաքական գործիչներ, ովքեր իրենց տեսակետները հայտնել են Ցեղասպանության մասին, և մենք մեծապես գնահատում ենք դա: Սակայն մենք ակնկալում ենք, որ կառավարությունը քաղաքականությունից առաջ հարգի արժեքները»:
Միաժամանակ, Բաղամյանն ընդգծել է, որ հասկանում են հարցի քաղաքական լինելը, սակայն այդուհանդերձ իրենք մեծ աջակցություն են տեսնում իսրայելական հասարակության կողմից և ակնկալում են, որ հրեական պետությունը պետք է լինի առաջինը, ով կճանաչի ու կխոսի խնդրի մասին՝ նկատի ունենալով թե Հայաստանն ինչ վերաբերմունք ունի Հոլոքոստի հարցում:
«Jerusalem Post»-ը հավելում է, որ այսօր Իսրայելի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիաներ կանցկացնեն Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսության և Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանության դիմաց:

Commemoration ceremony for memory of Genocide victims takes place in Jerusalem
St. James Monastery in the Armenian Quarter of Jerusalem held a ceremony commemorating 101 years to the beginning of the Armenian Genocide on April 23, reports The Jerusalem Post.
STEPANAKERT, APRIL 24, ARTSAKHPRESS:  The ceremony was held after a mass that was led by Armenian Patriarch of Jerusalem Nourhan Manougian, and was attended by the leaders of Armenian community in Jerusalem.
Harut Baghamian, one of the organizers of the ceremony, a descendant of Armenian Genocide refugees, told The Jerusalem Post that the Armenian community is disappointed from the way Israel deals with the memory of the genocide. “It’s not that they are denying like some countries, they are just not talking about it. There were some Israeli politicians that have expressed their feelings about the genocide in the past, and we appreciate that. But we expect from the government to honor their values before politics. We understand that this is a political issue”, he said.
Baghamian stated that they receive a broad support from the Israeli public, however, they expect from the Jewish state to be the first to acknowledge and to speak out about the issue.
On April 24, members of the Armenian community and social activists will protest in front of the Turkish Consulate in Jerusalem and the Turkish Embassy in Tel Aviv.