Ադրբեջանը փորձում է վերջնականապես խափանել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը. ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ռազմական ագրեսիայի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«Սույն թվականի ապրիլի 2-5 Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են ջանքեր գործադրել վերջնականապես խափանելու հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը և այն տեղափոխելու ռազմական հարթություն: Դրա մասին են վկայում 1994 թ. մայիսի 12-ին կնքված հրադադարի եռակողմ համաձայնագիրը միակողմանիորեն չեղարկելու՝ ՄԱԿ-ում և ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված փորձերը: Միևնույն ժամանակ ադրբեջանական կողմը դիմում է արդեն ավանդական դարձած խարդախության և մեքենայությունների պրակտիկային՝ փորձելով մեղքը դնել հայկական կողմի վրա և դրանով իսկ խուսափել պատերազմ սանձազերծելու համար պատասխանատվությունից:
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում հիշեցնել, որ ԼՂՀ, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև 1994 թ. մայիսին 12-ին անժամկետ կնքված համաձայնագիրը հանդիսանում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում միակ իրական ձեռքբերումը: Հենց այս համաձայնագրի շնորհիվ է հիմք դրվել խաղաղ բանակցություններին և պայմաններ ստեղծվել հակամարտության արդարացի և վերջնական լուծմանն ուղղված միջնորդների գործունեության համար:
Կիսելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տեսակետն առ այն, որ սույն համաձայնագիրը, ինչպես նաև 1995 թ. փետրվարին կնքված համաձայնագիրը հիմք են հանդիսանում հրադադարի և դրա ամրապնդման համար, չափազանց կարևոր ենք համարում միջազգային հանրության և միջնորդ երկրների դիրքորոշումների կոնսոլիդացումը արդյունավետ և անհետաձգելի միջոցներ ձեռնարկելու հարցում՝ստիպելու Ադրբեջանին հավատարիմ լինել նշված համաձայնագրերի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է նշված համաձայնագրերը վերանայելու ադրբեջանական իշխանությունների ցանկացած փորձ՝ այն գնահատելով որպես հերթական պատերազմ սանձազերծելու Ադրբեջանի բացահայտ մտադրություն, և անհրաժեշտ է համարում 1994 թ. մայիսին հաստատված հրադադարի ռեժիմի լիակատար վերականգնումը։
ԼՂՀ և նրա բնակչության անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման նպատակով ԼՂՀ իշխանությունները կձեռնարկեն դիվանագիտական և հնարավոր այլ միջոցներ` 1994 թ. մայիսի 12-ի և 1995 թ. փետրվարի 6-ի համաձայնագրերի լիակատար իրագործումն ապահովելու և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված հանցագործ սցենարով իրադարձությունների զարգացման հնարավորությունը բացառելու համար»։

Azerbaijani authorities continue their efforts to bring the peaceful settlement process of conflict to a final breakdown: NKR MFA Statement
Following the large-scale aggression against the Nagorno Karabakh Republic (NKR) in 2-5 April this year, the Azerbaijani authorities continue their efforts to bring the peaceful settlement process of the conflict to a final breakdown and transfer it into a military domain, informed Information and Public Relations Department of NKR Ministry of Foreign Affairs.
Azerbaijani authorities continue their efforts to bring the peaceful settlement process of  conflict to a final breakdown: NKR MFA Statement
STEPANAKERT, APRIL 27, ARTSAKHPRESS:  Azerbaijan's attempts to unilaterally denounce the tripartite agreement on the ceasefire of May 12, 1994 at the UN and the OSCE come to prove this. Along with that the Azerbaijani side resorts to its traditional practice of fraud and manipulation, trying to lay the blame on the Armenian side, and thereby avoid liability for unleashing a war.
In this regard, we consider it necessary to remind that the agreement of 12 May 1994, concluded between the NKR, Azerbaijan and Armenia for an indefinite term is the only real achievement in the settlement process of the Azerbaijani-Karabakh conflict. Thanks to this very agreement the foundations for peaceful negotiations were laid and conditions for the activity of mediators in finding a fair and final solution to the conflict created.
Sharing the point of view of the OSCE Minsk Group that this agreement, as well as the agreement of February 1995, form the basis of the cease-fire and its strengthening, we believe it is extremely important to consolidate the position of the international community and the mediator-states to take effective and urgent measures in forcing Azerbaijan to comply with the commitments taken within the framework of these agreements.
The NKR MFA strongly condemns any attempts of the Azerbaijani authorities to reconsider these agreements, regarding them as an overt intention of Azerbaijan to unleash a new war, and insists on the full restoration of the ceasefire regime established in May 1994.
To guarantee the security of the NKR and its population, as well as to promote peace and stability in the region, the NKR authorities will take diplomatic and other possible measures to safeguard the full implementation of the agreements of 12 May 1994 and 06 February 1995 as well as to exclude the possibility of the development of the situation by the criminal scenario hatched by the Azerbaijani leadership.