Ադրբեջանի գործողությունների հետեւանքով երեք հայ զինվոր է վիրավորվել
Ապրիլի 27-ի գիշերը Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտել է հրադադարի համաձայնագիրը, ինչի հետեւանքով հայ երեք զինվոր վնասվածքներ է ստացել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նրանցից մեկը ծանր վիճակում է: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական վարչության պետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, վնասվածքը զինվորականի կյանքին չի սպառնում եւ ծանր է համարվում, որովհետեւ վնասվել է կոնքոսկրը եւ լուրջ վիրահատություն անհրաժեշտ կլինի:
Ինչ վերաբերում է մյուս երկու վիրավորին, նրանց վիճակը գնահատվում է որպես բավարար. նրանցից մեկը հարվածային ալիքի հետեւանքով ուղեղի ցնցում է ստացել, իսկ երկրորդը թոքի բեկորային վնասվածք: Երեք վիրավորն էլ որակյալ բուժօգնություն են ստանում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 26-ի օրվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ինտենսիվ հրետակոծությունները շարունակվել են նաեւ այս գիշեր: Ադրբեջանական զինուժը իր տրամադրության տակ եղած գրեթե բոլոր հրետանային զինատեսակներից, այդ թվում` ականանետերից, թնդանոթներից ու ՄՄ- 21 (Գրադ) կայանքներից ղարաբաղյան դիրքերի եւ խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել է ավելի քան 550 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ: Հրետակոծության են ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ եւ այլ խաղաղ բնակավայրեր:
Հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ագրեսիվ գործողությունների հետեւանքով` մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1996թ. ծնված Հայկ Սամվելի Մինասյանը:

В результате действий Азербайджана ранены трое армянских солдат
В ночь на 27 апреля Азербайджан в очередной раз нарушил соглашение о перемирии, в результате чего трое армянских солдат получили ранения. Один из них в тяжелом состоянии.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 27 АРЦАХПРЕСС Об этом журналистам сообщил начальник военно-медицинского управления Министерства обороны Армении, полковник Камавор Хачатрян.
По его словам, ранение не угрожает жизни военнослужащего и тяжелым считается потому, что повреждена бедренная кость и потребуется серьезная операция.
Что касается двух других раненых, их состояние оценивается как удовлетворительное: у одного из них сотрясение мозга из-за ударной волны, у второго легкие осколочные ранения. Все трое раненых получают квалифицированную медицинскую помощь.
Напомним, в ночь на 27 апреля противник по всему периметру линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана продолжил интенсивно обстреливать как позиции армянских военных, так и некоторые населенные пункты. Наиболее напряженная ситуация вновь сложилась на северо-восточном отрезке линии соприкосновения. Среди обстрелянных населенных пунктов райцентр Мартакерт, село Неркин Оратах и другие.
В результате агрессивных действий противника смертельное ранение получил военнослужащий Армии обороны НКР Айк Минасян 1996 года рождения.