Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար Վաշինգթոնը պետք է հրաժարվի հավասար մոտեցման քաղաքականությունից. Ադամ Շիֆ
Հոլոքոստ վերապրած հրեաների ժառանգ, ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարել է, որ ինքը հասկանում է ցեղասպանության վերապրած հայ ժողովրդի ցավը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նա ասել է ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված երեկոյի ժամանակ, հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը։
«Մի քանի օր առաջ ես խոսում էի հորեղբորս հետ։ Նա 90 տարեկան է։ Նա հիշում էր մեր ազգականներին, որոնց կորցրել ենք Հոլոքոստի ժամանակ։ Մենք գուշակում էինք՝ նրանք սպանվե՞լ են, թե՞ կարողացել են փրկվել։ Արդյոք Իսրայե՞լ են տեղափոխվել, թե՞ հաստատվել են Ամերիկայում։ Նույնն էլ հայերի դեպքում։ Բայց հայերի ցավն առանձնահատուկ է։ Դա առանձնահատուկ է դարձնում այն, որ Թուրքիան եւ անգամ իմ սեփական կառավարությունը չեն ճանաչում այդ ցավը»,- ասել է Շիֆը։
Նրա խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը մեր օրերում նոր հանցագործություններ է ծնում։ «Հենց դա է տեղի ունենում Սիրիայում, որտեղ ցեղասպանություն է տեղի ունենում Թուրքիայի ամենաթողությամբ, որը չի ցանկանում փակել սահմանները վարձկանների առջեւ։ Հենց Թուրքիայի աջակցությամբ եւ ոգեշնչմամբ էլ տեղի ունեցավ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան»,- նշել է Շիֆը։
Կոնգրեսականը հավելել է, որ Ղարաբաղում խնդրի կարգավորման համար Վաշինգթոնը պետք է առաջին հերթին հրաժարվի հավասար մոտեցման քաղաքականությունից։
«Երբ դուք հավասարության նշան եք դնում տուժող եւ հարձակվող կողմի միջեւ, դուք հարձակվողին խրախուսում եք կրկնել իր արարքը, քանի որ նա գիտի, որ պատասխան չի տալու»,- նշել է Շիֆը։
Նրա խոսքով՝ կոնգրեսականների մի խումբ մտադիր է մոտ ժամանակներս վերականգնել Ադրբեջանին ամերիկյան ցանկացած ռազմական օգնություն ցուցաբերելու արգելքը։

Непризнание Геноцида армян порождает новые преступления в наши дни – Адам Шифф
Потомок евреев, переживших Холокост, конгрессмен США Адам Шифф заявил, что ему понятна боль армянского народа, пережившего геноцид, сообщает корреспондент Новости Армении -NEWS.am.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 28 АРЦАХПРЕСС «Днями ранее я разговаривал со своим дядей. Ему 90. Он вспоминал наших родственников, потерявшихся в годы Холокоста. Мы гадали, были ли они убиты или сумели спастись. Перебрались ли в Израиль или в Америку. Есть ли у нас родственники, их потомки. Так же и у армян...  Но боль армян особенная. Ее делает особенной то, что эта боль остается непризнанной Турцией, а также моим собственным правительством», - сказал Шифф, выступая в Конгрессе на вечере, посвященном памяти жертв Геноцида армян.
По словам Шиффа, непризнание Геноцида армян порождает новые преступления в наши дни.
«Именно это происходит в Сирии, где имеет место геноцид (христиан и езидов - ред.) при поощрении Турции, которая не желает закрывать границу перед иностранными наемниками, не желает лишаться нефтедолларов и доходов от трафикинга. Именно при содействии и поощрении Турции произошла агрессия Азербайджана против армянского народа», - заявил Шифф.
По словам американского конгрессмена, для урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе, официальному Вашингтону необходимо, прежде всего, отказаться от политики равноценного подхода.
«Когда вы ставите знак равенства между стороной пострадавшей и нападавшей, равно обращаясь с обеими, вы подталкиваете нападавшего к повторению своих действий, так как он знает, что не будет привлечен к ответу», - отметил Шифф.
По его словам, группа конгрессменов намерена в ближайшее время восстановить прямой запрет на оказание любой американской военной помощи Азербайджану.