Բակո Սահակյանը՝ Ստեփանակերտը ռմբակոծելու Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մասին
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները ընդունել էին Ստեփանակերտը ռմբակոծելու մասին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի արած հայտարարությունը եւ պատրաստվել նման զարգացման դեպքում հակահարված տալու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Արցախի Հանրային Հեռուստատեսությանը  եւ «Մեդիատոն» ընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Ընդունել ենք այդ հայտարարությունը եւ անհապաղ պատրաստվել ենք նման զարգացման: Կասկածի առնել նրանց նպատակները, կնշանակի մենք շարունակում ենք մնալ մոլորված վիճակում: Դպրոցում սպանված մեր երեխան, մեր գլխատված տղաների մարմինննրը, իրենց բնակարանում գնդակահարված մեր 90-ամյա ծնողները եւ մյուս վայրագությունները փաստում են, որ նրանք հերթական անգամ գալիս էին գլխատելու մեզ բոլորիս, հոշոտելու  մեր նախնիների գերեզմանները, բռնաբարելու մեր կանանց եւ քույրերին: Հետեւաբար գտնում եմ, որ մենք պարտավոր ենք համարժեք որակումներ տալ նրանց գործողություններին, մեր հետագա բոլոր միջոցառումները իրականացնել այդ դաժան ճշմարտությունից ելնելով»,- ասել է Բակո Սահակյանը:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ դրանից հետո ինքը հրաման է տվել կրակային դիրքեր դուրս բերել մեր զենիթահրթիռային համակարգերը, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը, հրթիռային համակարգերը, այդ թվում հեռահար նշանակության հրթիռային համակարգերը:
«Եթե Ադրբեջանը նման քայլի դիմեր, անհապաղ կրակ էինք բացելու, եւ այդ պատասխանը նման զարգացման դեպքում կլիներ համարժեք»,- ասել է նա:

Бако Саакян ответил на заявление о бомбардировке Степанакерта
Власти Нагорного Карабаха приняли к сведению сделанное в ходе четырехдневной апрельской войны заявление министра обороны Азербайджана о бомбардировке Степанакерта и подготовились к отпору в случае такого оборота событий.
Бако Саакян  ответил на заявление  о бомбардировке Степанакерта
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 28 АРЦАХПРЕСС Об этом в интервью Общественному телевидению Арцаха  и компании «Медиатон» заявил президент НКР Бако Саакян.
«Мы приняли к сведению это заявление и сразу же подготовились к такому развитию событий. Сомневаться в их целях, значит продолжать пребывать в заблуждении. Ребенок, убитый в школе, обезглавленные тела парней, расстрелянные в собственной квартире  90-летние старики и другие зверства свидетельствуют о том,  что они в очередной раз  идут обезглавливать всех нас, осквернять могилы наших предков, насиловать  наших  жен и сестер. Следовательно, я считаю, что мы обязаны дать  адекватные  характеристики  их действиям, и осуществлять все наши дальнейшие мероприятия, исходя из  этой  жестокой правды»,- сказал Бако Саакян.
Бако Саакян отметил, что после этого отдал приказ  вывести на огневые позиции  зенитно-ракетные системы, реактивные системы залпового огня, ракетные системы, в том числе, ракетные системы  дальнего  радиуса действия.
«Если бы Азербайджан прибег к подобному шагу, мы бы сразу открыли ответный огонь, и этот ответ в случае такого развития событий был бы соразмерным»,- сказал он.