Էրդողանը կհանդիպի Դավութօղլուի հետ
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մայիսի 12-ին կընդունի երկրի գործող վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը, սա կլինի կողմերի միջև առաջին հանդիպումն այն բանից հետո, ինչ Դավութօղլուն հայտարարեց իր հեռանալու մասին:
Նախքան վարչապետին ընդունելն Էրդողանը կհանդիպի երկրի ազգային հետախուզական ծառայության ղեկավար Հաքան Ֆիդանի հետ:
Էրդողան-Դավութօղլու հանդիպման ժամանակ քննարկվելիք հարցերի շրջանակը դեռևս չի հաղորդվում:
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն մայիսի 5-ին հայտարարել է, որ հեռանում է իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) ղեկավարի պաշտոնից: Այս մասին Դավութօղլուն հայտնել է ԱԶԿ-ի կենտրոնական վարչական խորհրդի նիստի ավարտին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Դավութօղլուն հայտարարել է նաև, որ մայիսի 22-ին կայանալիք կուսակցության արտահերթ համագումարում չի ներկայացնելու իր թեկնածությունը և իր հետագա գործունեությունը շարունակելու է միայն որպես Քոնիայից ընտրված պատգամավոր: Կուսակցության ղեկավարությունից հեռանալով` Դավութօղլուն հեռանում է նաև երկրի վարչապետի պաշտոնից, քանի որ Թուրքիայում հենց իշխող կուսակցության ղեկավարն է զբաղեցնում երկրի վարչապետի պաշտոնը:
Թուրքիայի գործող Սահմանադրությամբ երկրի ղեկավարը հանդիսանում է վարչապետը, իսկ նախագահի պաշտոնը գլխավորապես արարողակարգային գործառույթներ կատարողի իմաստ է կրում:
Էրդողանի և Դավութօղլուի միջև հակասությունները սկսվել են Էրդողանի՝ Թուրքիայի նախագահ դառնալուց հետո, երբ վերջինս ոչ մի կերպ չի ցանկանում հետևել երկրի սահմանադրական պահանջին և փորձում է միայնակ կառավարել Թուրքիան` այդպիսով խլելով Դավութօղլուի լիազորությունները:
Էրդողան-Դավութօղլու ճգնաժամը գագաթնակետին է հասել Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության, Մերձավոր Արևելքի հետ կապված խնդիրներում, սիրիացի փախստականների հետ կապված ԵՄ հետ պայմանավորվածություններում անհամաձայնությունների պատճառով: Բացի այդ, Էրդողանի կամայական որոշումով կառավարության անդամներին նշանակելու սահմանադրական լիազորությունը վարչապետից խլվել և փոխանցվել է ԱԶԿ-ի վարչական խորհրդին, ինչը նշանակում է, որ Էրդողանը նրանից խլել է այդ լիազորությունը ևս:

Эрдоган встретится с Давутоглу
Президент Турции Эрдоган встретится 12-го мая с премьер- министром Турции Давутоглу. Это будет их первая встреча после заявления Давутоглу о своей отставке.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 12 АРЦАХПРЕСС - Oб этом сообщает газета «Миллиет». До того, как принять премьер- министра, Эрдоган встретится с руководителем Службы разведки страны Хакканом Фиданом.
О предмете встречи президента Турции Эрдогана с премьер-министром Турции Давутоглу пока не сообщается.
Премьер-министр Турции Давутоглу подал в отставку и покинул пост главы правящей турецкой партии «Справедливость и развитие». Состоялось заседание Совета правления правящей турецкой партии «Справедливость и развитие», после чего Давутоглу выступил с заявлением об этом. Он также сказал, что 22-го мая состоится съезд правящей турецкой партии «Справедливость и развитие», на котором Давутоглу не будет более выдвигаться на пост премьер-министра Турции. В дальнейшем он продолжит свою деятельность в качестве депутата от Конья.
Покидая ряды партии «Справедливость и развитие», он покидает и пост премьер-министра Турции, поскольку премьер-министра Турции назначают из числа членов правящей партии.
Во время его заявления некоторые члены партии «Справедливость и развитие» не могли сдержать слез.
По действующей Конституции, руководителем страны является премьер-министр Турции, а пост президента имеет более протокольно-церемониальный характер.
Противоречия между премьер-министром Турции Давутоглу и президентом Эрдоганом начались сразу после избрания президентом Эрдогана, поскольку он никак не хочет отказываться от управления страной и продолжает делать это единолично.
Кризис между премьер-министром Турции Давутоглу и президентом Эрдоганом дошел до апогея по вопросам о членстве Турции в ЕС, проблемам на Ближнем Востоке, соглашениями с ЕС по вопросу сирийских беженцев. Волюнтаристским решением Эрдогана прерогатива премьер-министра делать назначения членов правительства была передана Совету правления правящей турецкой партии «Справедливость и развитие», что, фактически, означает, что Эрдоган лишил Давутоглу и этих рычагов.
Как сообщает агентство «Анадолу», сегодня состоится заседание Совета правления правящей турецкой партии «Справедливость и развитие», после чего Давутоглу выступит с заявлением. Предполагается, что Давутоглу не будет более выдвигаться на пост премьер-министра Турции. Политобозреватели Турции назвали это «президентским переворотом 4-го мая».
Предполагается, что в течение ближайших 20 дней состоится съезд правящей турецкой партии «Справедливость и развитие», на котором Давутоглу подаст в отставку.
По сведениям турецкой прессы, Эрдоган хочет назначить на пост премьер-министра свою креатуру, обеспечив тем самым свое единовластие, пока не будет изменена Конституция и не состоится переход на президентскую форму правления.