Վիեննայում հանդիպումների նպատակը տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման հարցում առաջընթացն է. Բաբայան
Այս պահին առաջնային, կարեւորագույն խնդիրը ղարաբաղյան հակամարտության տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պաշտպանումն է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ – NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Վիեննայում պլանավորված հանդիպումները։
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը հիշեցրեց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը 3 պայման էր նշել, որոնց կատարման դեպքում բանակցային գործընթացում առաջընթացը հնարավոր է։ Ավելի ուշ համանախագահները հայտնել էին Վիեննայում հանդիպում կազմակերպելու մտադրության մասին, փաստացի խոսելով նույն կետերի մասին։
«Այս պահին հայտնի չէ, թե կկայանա արդյոք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը Վիեննայում, բայց առանց դրա էլ Վիեննայի հանդիպումները կարեւոր նշանակություն ունեն տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման համար։ Մենք վաղուց ենք ասում, իսկ համանախագահներն էլ հայտարարում են միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների անհրաժեշտության մասին։ Դա կարող է լրացուցիչ տեխնիկական եւ մարդկային միջոցներ  պահանջել»,- նշել է Դավիթ Բաբայանը։ Նրա խոսքով՝ դա կարող է նշանակել շփման գծի ողջ երկայնքով սարքերի, հաղորդիչների տեղադրում, հնարավոր է համանախագահող երկրների ներուժի օգտագործում, օրինակ, զորքերի տեղաշարժը հսկող արբանյակներ այն դեպքերում, երբ դրանք ագրեսիվ բնույթ են կրում։
«Ցանկացած դեպքում դա հագեցած եւ երկարաժամկետ գործընթաց է։ Սակայն առանց այդ գործընթացի անհնար է առաջ գնալ եւ մոտենալ ավելի բարդ խնդիրների լուծմանը, ինչպիսիք են սահմանները եւ կարգավիճակը։ Այդ ուղղությանը քիչ ուշադրություն է հատկացվել, սակայն ժամանակն է ջանքեր գործադրել։ Եթե 1994-ին գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակն արդյունավետ էր աշխատում՝ ամեն ամիս մշտադիտարկում անցկացնելով, ապա վերջին մի քանի տարում դա բավարար չէ»,- ընդգծել է Բաբայանը՝ հավելելով, որ նշված գործընթացում կարեւորագույն դերերից մեկը լինելու է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 16-ին աշխատանքային այցով կժամանի Վիեննա, որտեղ մի շարք հանդիպումներ կունենա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների նախաձեռնությամբ։

Встречи в Вене призваны продвинуться в вопросе укрепления мира и стабильности в зоне карабахского конфликта
На данный момент первоочередной, важнейшей задачей является поддержание мира и стабильности в регионе нагорно-карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 16 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am запланированные в Вене встречи.
Пресс-секретарь главы карабахского государства напомнил, что ранее президент Армении Серж Саргсян озвучил 3 условия, при соблюдении которых возможно продолжение переговорного процесса. Позже сопредседатели заявили о намерении организовать встречи в Вене, при этом фактически озвучив те же пункты.
«На данный момент не известно, состоится ли встреча президентов Армении и Азербайджана в Вене, но и без этого венские встречи имеют важное значение с точки зрения усилий по поддержанию мира и стабильности в регионе. Мы давно говорим, и сопредседатели также заявляют о необходимости внедрения механизмов выяснения инцидентов. Это может потребовать дополнительные технические и людские средства», - отметил Давид Бабаян. По его словам, это может быть установление по всему периметру линии соприкосновения приборов, датчиков, возможно использование потенциала стран-сопредседателей, к примеру, использование спутников для слежения за перемещением войск в случаях, если это носит агрессивный характер.
«В любом случае это насыщенный и долгосрочный процесс. Но без этого процесса невозможно продвинуться  и приблизиться к решению более сложных вопросов, таких, как границы и статус. Данному направлению уделялось мало внимания, однако пришло время приложить усилия. Если в 1994 г офис личного представителя действующего председателя работал эффективно, проводя раз в месяц мониторинги, то последние несколько лет этого недостаточно», - подчеркнул Давид Бабаян, добавив, что в указанном процессе одна из важных ролей будет отведена Нагорно-Карабахской Республике.
Как сообщалось ранее, президент Армении Серж Саргсян 16 мая с рабочим визитом отбудет в Вену, где предусмотрено проведение  ряда рабочих встреч, которые состоятся по инициативе сопредседателей МГ ОБСЕ.