ՀՀ Նախագահ Սարգսյանը Վիեննայում կհանդիպի Մոգերինիի և Ջոն Քերիի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վիեննայում մայիսի 16-ին հանդիպում կունենա Եվրամիության արտաքին քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Աս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել Մոգերինին: «Այսօր երեկոյան հանդիպումներ կունենամ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ»,- նշել է Մոգերինին:
«Արմենիա» հեռուստաընկերության հաղորդմամբ` Ավստրիայի մայրաքաղաքում նախատեսված է նաև ՀՀ Նախագահի հանդիպումը ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն արդեն ժամանել է Վիեննա: Մայիսի 16-ին նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների նախաձեռնությամբ նախատեսված են մի շարք աշխատանքային հանդիպումների:
Վիեննայում են նաև համանախագահող մյուս երկրների` Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարները: ՄԽ համանախագահները մայիսի 12-ին հայտարարություն էին տարածել` նշելով. «Վերջին բռնությունների և շփման գծում լարվածությունը թուլացնելու անհրաժեշտության լույսի ներքո մենք հավատում ենք, որ եկել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակը: Նրանց հիմնական խնդիրը կլինի ամրապնդել հրադադարի ռեժիմը և հասնել վստահություն սերմանող միջոցների շուրջ համաձայնության, ինչը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի բանակցությունների վերսկսման համար` հանուն համապարփակ կարգավորման` հիմնված քննարկվող հիմնարար տարրերի և սկզբունքների վրա»:

Президент Армении Серж Саргсян встретится в Вене с Могерини и Керри
16-го мая президент Армении Серж Саргсян встретится с комиссаром ЕС по внешней политике Федерикой Могерини.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 16 АРЦАХПРЕСС - Об этом Федерика Могерини пишет на своей странице в Twitter. «Сегодня вечером я встречусь с президентами Армении и Азербайджана»,- пишет Федерика Могерини.
Как передает телеканал «Армения», в Вене президент Армении Серж Саргсян встретится также с госсекретарем США Джоном Керри.
Президент Армении Серж Саргсян уже прибыл в Вену.16-го мая президент Армении Серж Саргсян примет участие в ряде рабочих встреч, инициированных сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
В Вене находятся также министры ИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ– РФ, Франции, США. 12- го мая сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, в котором было сказано: «В свете последней вспышки насилия и необходимости ослабления напряжения на линии сопрокосновения карабахского конфликта, мы думаем, что настало время для встречи президентов Армении и Азербайджана. Министр ИД наших стран готовы способствовать организации этой встречи на будущей неделе в Вене. Их основной задачей будет укрепление режима прекращения огня и достижение согласия о мероприятиях по установлению доверия, что создаст благоприятные условия для возобновления переговоров с целью всемерного урегулирования конфликта, основанного на обсуждаемых базисных элементах и принципах».