Այսօր Բերձորի ազատագրման օրն է
Ուղիղ 24 տարի առաջ, 1992 թվականի այս օրը՝ մայիսի 18-ին, հայկական բանակներն ազատագրեցին Հայաստանը Արցախին կապող կենսական նշանակություն ունեցող Բերձոր (Լաչին) քաղաքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Քաղաքի միջով անցնող ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը մինչեւ հիմա համարվում է երկու հայկական պետություններն իրար կապող ամենահարմար «երակը», իսկ այն ժամանակ այն «կյանքի» միջանցք էր Արցախի համար: Քաղաքի ազատագրումով սկսվեց նաեւ ամբողջ շրջանի՝ Քաշաթաղի շրջանի ազատագրումը:
ԼՂՀ-ն ծանրագույն վիճակում էր՝ չկար էլեկտրա- եւ գազամատակարարում: Զինամթերքի, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի անհրաժեշտ նվազագույն քանակը տեղափոխվում էր քաղավիացիայի ուժերով:
Մայիսի 13-ին շարունակվեց հայկական ուժերի կենտրոնացումը Զարասլի գյուղի մոտ, որը գտնվում է Շուշիի ու Լաչինի միջեւ: Այստեղ կենտրոնացվել էին զրահատեխնիկայի տասնյակ միավորներ եւ մեծաքանակ կենդանի զինուժ: Լաչինի հետ կապը խզված էր, այնտեղ ավերված էին հիվանդանոցը, դպրոցը, տեղական կառավարման մարմնի շենքը:
Մայիսի 15-ին հայկական ջոկատները գրոհեցին բարձունքում գտնվող Աղդամի շրջանի Գյուլաբլու գյուղը: Ադրբեջանական զորքերը, ունենալով քանակային եւ դիրքային առավելություն, ետ մղեցին գրոհը: Գյուլաբլիի բարձունքից հակառակորդը գնդակոծում էր Ստեփանակերտի եւ հայկական այլ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը: Մայիսի 17-ին հայկական ուժերը հետ մղեցին ադրբեջանական բանակի գրոհը Շուշիի ուղղությամբ, որին մասնակցեց շուրջ 1000 զինվոր՝ 20 տանկերի ու այլ զրահատեխնիկայի մասնակցությամբ:
ԼՂՀ ինքնապաշտպանության ուժերի շտաբի տվյալներով, Լաչինում փոխհրաձգություն էր ընթանում ադրբեջանցիների զինված ուժերի ու տեղաբնակ քրդերի միջեւ: Սակայն, երբ վերսկսվեց երթեւեկությունը Բերձորից Գորիսի շրջան շրջանցիկ ճանապարհով, ադրբեջանական ջոկատները, տեղի բնակչության հետ միասին, սկսեցին շտապ հեռանալ Լաչինից:
Մայիսի 18-ին ՀՀ խորհրդարանի առավոտյան նիստում պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը հայտնեց, որ բացվել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհը: Օրվա երկրորդ կեսին Ադրբեջանի ՊՆ ներկայացուցիչը խոստովանեց Լաչինի անկումը:

24 года назад был освобожден Бердзор
В этот день ровно 24 года назад армянская армия освободила город, имеющий жизненно важное значения для связи Армении и Арцаха – Бердзор (Лачин).
СТЕПАНАКЕРТ, мая 18 АРЦАХПРЕСС - Дорога, проходящая по городу, Лачинский коридор, до сих пор считается важнейшей артерией, связывающей два армянских государства, а во время это была дорога жизни. С освобождения города началось освобождение всего Кашатагского района.
Тогда Нагорно-Караахская Республики находилась в тяжелейших условиях – без электричества и газоснабжения. Жизненно необходимые продукты питания, лекарства, вооружение, топливо поставлялись воздушным путем.
13 мая продолжилось концентрирование армянских сил около села Зарасил, расположенном между Шуши и Лачином – десятки единиц бронетехники и большое число живой силы. Связь с Лачином была разорвана, там была разрушеа больница, школа, здание местной администрации.
15 мая армянские отряды вступили в село Гюлаблу Агдамского района. Имея преимущество в числе и позициях, азербайджанцы отбили атаку. С холма Гюлаблу противник обстреливал Степанакерт и другие армянские населенные пункты. 17 мая армянские силы отвели удар азербайджанцев по Шуши. В столкновении участвовали около 1000 солдат и 20 танков.
По данным штаба самообороны НКР, в Лачине происходили перестрелки между азербайджанскими солдатами и местными курдами. Однако, когда началось движение по окружной дороге из Гориса в Бердзор, азербайджанские отряды, вместе с местным населением, спешно покинули Лачин.
На заседании парламента утром 18 мая министр обороны Вазген Саркисян сообщил, что открылась связывающая Нагорный Карабах с Арменией дорога. Во второй половине дня представитель Министерства обороны Азербайджана признал падение Лачина.