Բրեդ Շերմանն ԱՄՆ պետքարտուղարին հորդորել է «Լեհիի օրենքով» հետաքննություն իրականացնել Ադրբեջանի դեմ
ԱՄՆ կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Բրեդ Շերմանը ԱՄՆ պետդեպարտամենտին կոչ է արել «Լեհիի օրենքով» հետաքննություն սկսել Ադրբեջանի նկատմամբ, որն ապրիլի 2-7-ը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացրած հարձակումների ժամանակ պատերազմական հանցագործություն է իրականացրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի տեղեկացմամբ՝ Շերմանը հորդորել է անմիջապես դադարեցնել Բաքվին տրամադրվող ռազմական օգնությունը` հաշվի առնելով Արցախի դեմ Ալիևի վարչակարգի կողմից իրականացվող հարձակումները:
«Ալիևի կառավարությունը շարունակում է հարձակումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ սահմանի ողջ երկայնքով, պարբերաբար սպառնում է վերսկսել լայնածավալ ռազմական գործողություններ և հրաժարվում է հաշվի առնել դիպուկահարներին հետ քաշելու ԱՄՆ և միջազգային հանրության կոչերը: Ադրբեջանը ոչ կարիք ունի, ոչ էլ արժանի է ամերիկյան ռազմական աջակցության»,- ասել է ԱՄՆ կոնգրեսականը մայիսի 18-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին ուղղած նամակում:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի դեմ «Լեհիի օրենքով» հետաքննություն իրականացնելու կոչով էր հանդես եկել ԱՄՆ կոնգրեսական, Ներկայացուցիչների պալատի զինված ուժերի կոմիտեի անդամ Լորետա Սանչեսը:
«Լեհիի օրենքն» առաջին անգամ ներկայացվել է 1997 թվականին: Այն ԱՄՆ պետդեպարտամենտին և պաշտպանության նախարարությանն արգելում է ռազմական օգնություն տրամադրել այն երկրի ռազմական միավորումներին, որն անպատժելի կերպով խախտում է մարդու իրավունքները: Հավատարիմ մնալով ամերիկյան արժեքներին` օրենքն օգնում է երաշխավորելու, որ ԱՄՆ հարկային դոլարները չեն օգտագործվում այն զորամիավորումների, անհատների կամ անվտանգության ուժերի կողմից, ովքեր խախտում են մարդու իրավունքներն ու պատերազմական հանցագործություններ իրականացնում:

Senior House Foreign Affairs Committee member Brad Sherman (D-CA) on Wednesday called on the State Department to conduct a “Leahy Law” investigation of Azerbaijani war crimes committed during the April 2-7 attacks against Nagorno-Karabakh, and urged an immediate suspension of military aid to Baku, citing the Aliyev regime’s ongoing attacks on Armenia and Artsakh, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
Rep. Brad Sherman urges ‘Leahy Law’ investigation into Azerbaijani war crimes
STEPANAKERT, MAY 19, ARTSAKHPRESS: “We echo Congressman Sherman’s call for a thorough Leahy Law investigation of Azerbaijani atrocities,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.  “The leaders of our State Department would clearly be derelict in their duties if they did not adhere to the spirit and the letter of the Leahy Law, a statute enacted not only to prevent international atrocities, but also to protect us, as Americans, from having our tax dollars used by foreign forces to commit human rights atrocities.”
In a May 18th letter to Secretary of State John Kerry, Rep. Sherman urged that “pursuant to your obligations under 22 U.S. Code § 2378d (d) to seek out and evaluate credible information about human rights abuses by foreign security forces, you quickly and thoroughly investigate allegations that the Azerbaijani armed forces committed human rights abuses during the conflict with Nagorno-Karabakh from April 2 – 7.”  He went on to urge that U.S. military aid to Azerbaijan be immediately suspended, arguing that “the Aliyev government continues to launch cross-border attacks against Nagorno-Karabakh and Armenia, regularly threatens to renew hill-scale hostilities, and refuses U.S. and international calls to pull back snipers. Azerbaijan neither needs nor deserves American military aid.”