Վիտալի Բալասանյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
Արցախի հերոս, ԼՂՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր, գեներալ- մայոր Վիտալի Բալասանյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Արցախյան շարժմանը հաջորդել է մեզ պարտադրված պատերազմը, և հայ ժողովուրդը հատկապես 1991-94թթ. միակամ և միաբան ոտքի ելավ՝ ի պաշտպանություն մեր հայրենիքի և ժողովրդի:
1994թ. մայիսի 12-ին կնքված հրադադարի մասին պայմանագիրը պետք է հեռու պահեր մեզ հետագա պատերազմներից, բայց մենք մեկ անգամ ևս համոզվեցինք, որ մեր հակառակորդը նենգ է ու ստոր:
Եվ դրա վառ ապացույցն էր այս տարվա ապրիլյան իրադարձությունները, որոնք պաշտպանողական մարտերը վերածեցին հարձակողականի:
Արցախցիներն անմիջապես զգացին Հայաստանի ժողովրդի և համայն հայության արձագանքը և նետվեցին մեր պաշտպանական բնագծերը: Ես, որպես այդ մարդկանցից մեկը, իմ համեստ մասնակցությունն ունեցա մեր ժողովրդի և հայրենիքի պաշտպանության գործում, և կուզենայի խորին շնորհակալություն հայտնել զինված ուժերի բոլոր մարտիկներին, մեր ժողովրդին և համայն հայությանը՝ իրենց այդ մեծ առաքելության համար:
Միաժամանակ ուզում եմ իմ խորհուրդն ու հորդորներն ուղղել բոլորին՝ զերծ մնալ ցանկացած հայտարարություններից, մեկնաբանություններից և ոչ պրոֆեսիոնալ պարզաբանումներից, որոնք կարող են վնասել հայրենիքի անվտանգությանը:
Այդ համատեքստում, պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ վերջերս lragir.am-ում հրապարակված՝ իմ կողմից ստեղծված բարեգործական հիմնադրամի հաշվին գումարներ փոխանցելու վերաբերյալ ինձ վերագրվող կոչերն անհիմն են և իրենց մեջ պարունակում են քաղաքական շահարկումներ: Ուստի, պահանջում եմ բոլորից զերծ մնալ իմ անունից կեղծ հայտարարություններ անելուց»:

Виталий Баласанян опроверг приписываемое ему заявление
Герой Арцаха, депутат парламента НКР, генерал-майор Виталий Баласанян выступил с заявлением, в котором, в частности, говорится:
СТЕПАНАКЕРТ, мая 20 АРЦАХПРЕСС - "Арцахское движение привело к навязанной нам войне, и армянский народ, особенно в 1991-94, сплоченно и единодушно встал на защиту нашей Родины и народа.
Подписанное 12 мая 1994 года соглашение о прекращении огня должно было предотвратить в будущем войны, однако мы еще раз убедились, что наш враг коварен и подл. И доказательством этого являются апрельские события сего года, обретшие наступательный характер.
Арцахцы тут же ощутили поддержку народа Армении и армян со всего мира, бросившись на защиту рубежей страны. Я, как один из них, внес свой скромный вклад в дело защиты нашего народа и Родины и хотел бы выразить глубокую благодарность всем воинам наших вооруженных сил, нашему народу и всем армянам за их великую миссию.
В то же время хочу обратиться ко всем с советом и призывом воздержаться от каких-либо заявлений, комментариев и непрофессиональных разъяснений, которые могут нанести ущерб безопасности Родины.
В данном контексте я официально заявляю, что опубликованные на днях на сайте lragir.am приписываемые мне призывы отправлять суммы на открытый мною счет благотворительного фонда беспочвенны и содержат в себе политические спекуляции. Поэтому я призываю всех воздержаться от ложных заявлений от моего имени".