ԵԽԽՎ ղեկավարը հերթական ադրբեջանամետ հայտարարությունն է արել
ԵԽԽՎ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպության ղեկավարը, որն առաջ էլ էր հայտնի ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իր ոչ անկողմնակալ դիրքորոշումով, հերթական ադրբեջանամետ հայտարարությունն է արել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ազերի փրես» գործակալությունը հայտնում է, որ Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Օգտայ Ասադովի ու ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի հանդիպումը:
Բացի ամենայնից՝ Պեդրո Ագրամունտը ասել է. «ԵԽԽՎ-ի ու անձամբ իմ դիրքորոշումն այն է, որ հայ- ադրբեջանական ու առասարակ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն տարածքային ամբողջականության շրջանակում: Այս դիրքորոշման համար ես հայկական կողմի ու նույնիսկ որոշ խորհրդարանականների կոշտ քննդատություններին եմ արժանացել, որոնք իմ մասին բավականին կոպիտ են արտահայտվել: Սակայն դա ինձ համար ոչ մի նշանակություն չունի: Չէ՞ որ ես վստահ եմ որ իմ դիրքորոշումն արդարացի է: Ինձ համար հիմնական հարցը հակամարտության շուտափույթ կարգավորումն է, ու ես դրա համար կգործադրեմ բոլոր ջանքերը»:

Глава ПАСЕ сделал очередное проазербайджанское заявление
Глава авторитетной международной организации – ПАСЕ – и ранее известный необъективной позицией по нагорно-карабахскому конфликту, сделал очередное проазербайджанское заявление.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 20 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает АПА,  в Санкт-Петербурге состоялась встреча председателя Милли Меджлиса Азербайджана Огтая Асадова с председателем ПАСЕ Педро Аграмунтом.
В числе прочего Педро Аграмунт заявил : «Позиция ПАСЕ и лично моя позиция заключается в том, что армяно-азербайджанский конфликт и все конфликты в целом должны быть урегулированы в рамках территориальной целостности стран. За эту позицию я подвергался резкой критике армянской стороны и даже некоторых парламентариев, которые нелестно отзывались обо мне. Однако это не имеет для меня никакого значения. Ведь я уверен в справедливости своей позиции. Основной вопрос для меня заключается в скорейшем урегулировании конфликта, и я приложу все усилия для этого».