Տուսկը ԵՄ երկրների առաջնորդներից ակնկալում է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների երկարաձգում
Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը ակնկալում է, որ ԵՄ երկրների առաջնորդները կհաստատեն հակառուսաստանյան պատժամիջոցները, հայտնում է «Բլումբերգը»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր (հակառուսաստանյան) պատժամիջոցները, մեզ հատուկ քննարկումներ պետք չեն... Ես միանգամայն վստահ եմ, որ մենք պատժամիջոցների մասին որոշում կկայացնենք առաջիկա երկու կամ երեք շաբաթներին, առանց լայնածավալ քննարկումների»,- հավելել է նա:
Ռուսաստանի նկատմամբ գործող պատժամիջոցների ժամկետը լրանում է հուլիսի վերջին, դրանց ճակատագիրը ԵՄ-ն կքննարկի հունիսին: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտնել է պատժամիջոցները երկարաձգելու հնարավորության մասին ու նշել, որ Եվրամիությունը չի քննարկում դրանց ուժեղացումը:
Խոսելով միգրացիոն ճգնաժամի մասին՝ Տուսկը հայտնել է,որ հաշվի առնելով աշխարհագրական պատճառները՝ պատճառների մեծ մասի համար Եվրոպան է պատասխանատու: «Բայց այս ճգնաժամը գլոբալ է ու պահանջում է գլոբալ պատասխանատվություն: Կխնդրեմ աջակցություն յոթյալի գործընկերներից»,- ասել է Եվրախորհրդի ղեկավարը:

Туск ожидает от лидеров стран ЕС продления санкций в отношении России
Председатель Евросовета Дональд Туск ожидает, что лидеры стран ЕС одобрят продление антироссийских санкций, передает РИА Новости со ссылкой на Блумберг.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 26 АРЦАХПРЕСС - «Мы готовы продолжать с нашими (антироссийскими) санкциями, нам не нужно особых дискуссий… Я вполне уверен, что мы примем решение по поводу санкций в течение двух или трех следующих недель без масштабных дискуссий», — добавил он.
Действующие санкции Евросоюза в отношении России истекают в конце июля, их судьбу саммит ЕС обсудит в июне. Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини заявила о возможности продления санкций и отметила, что Евросоюз не обсуждает при этом их усиление. В среду дипломатический источник РИА Новости в Брюсселе выразил мнение, что Евросоюз может в конце года произвести частичную отмену санкций против России.
Говоря о миграционном кризисе, Туск заявил, что в силу географических причин большая часть ответственности лежит на Европе. «Но этот кризис глобальный и требует ответственности глобальной. Буду просить поддержки от партнеров по «семерке», — сказал глава Европейского совета.