Ադրբեջանը ոտքը դրել է սեփական փոցխին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: www.vesti.az-ը հայտնում է, որ ուկրաինական «Միրոտվորեց» կայքը տեղեկացնում է, որ    239 օտարերկրյա լրագրողի մուտքը երկիր արգելել են: Այս ցուցակում ներառված է ադրբեջանական լրատվամիջոցների  11 լրագրող, այդ թվում «APA Holding» ԲԲԸ-ի մեջ մտնող ԱՊԱ գործակալության ռուսաստանյան թղթակից Ֆարիդ Աքբերովը:  Ադրբեջանցի լրագրողների հետ   նաեւ այլ երկրների լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ են մտցվել   «սեւ ցուցակ»: Կայքի տեղեկության համաձայն,  ցուցակի լրագրողները գրանցում են անցել «Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունում» եւ «Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունում»: Քանի որ նրանք այցելել են այդ տարածքներ, նրանց մուտքն Ուկրաինա արգելված է:
«APA Holding» ԲԲԸ-ն հայտնում է, որ «Միրոտվորեց» կայքի հաղորդագրությունն անհիմն է: ԱՊԱ լրատվական գործակալության ռուսաստանյան թղթակից Ֆարիդ Աքբերովը գրանցում չի անցել, երբեք չի այցելել այդ տարածքներ: Իրականում   «Միրոտվորեց» կայքի տարածած անվանացանկում Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում հավատարմագրված լրագրողներն են:
Նշենք, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում գոյություն ունի եւ մշտապես լրացվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելածների  «սեւ ցուցակ»:

Азербайджан наступил на собственные грабли
СТЕПАНАКЕРТ, мая 26 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает www.vesti.az, украинский сайт «Миротворец» передает, что 239 иностранным журналистам запретили въезд в страну. В этот список включены 11 журналистов азербайджанских медиа, в том числе российский корреспондент информационного агентства АПА, которое входит в ООО «APA Holding», Фарид Акберов. Наряду с азербайджанскими журналистами, имена представителей медиа и других стран включены в «черный список». По сообщению сайта, журналисты из списка прошли регистрацию в «Донецкой Народной Республике» и «Луганской Народной Республике». Так как они посетили эти территории, въезд в Украину для них был запрещен.
ООО «APA Holding» заявляет, что сообщение сайта «Миротворец» безосновательно. Российский корреспондент Информационного агентства АПА, аккредитованный в МИД России Фарид Акберов не проходил регистрацию, никогда не посещал эти территории.  На самом деле, распространенный сайтом «Миротворец» перечень имен является списком аккредитованных в МИД России журналистов.
Отметим, что в МИД Азербайджана также существует и постоянно пополняется «черный список» побывавших в Нагорно-Карабахской Республике.