Ցեղասպանության մասին Բունդեսթագի բանաձեւում հիշատակում կլինի նաեւ Գերմանիայի մեղսակցության մասին
Գերմանիայի Բունդեսթագում ներկայացվելիք Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւում հիշատակում կլինի նաեւ Գերմանիայի մեղսակցության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնում է France-Presse-ը:
Բանաձեւում հստակ օգտագործվում է ցեղասպանություն եզրը: «101 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ու մյուս քրիստոնյաների ցեղասպանության հիշատակին». այսպես է վերնագրված բանաձեւը: Բանաձեւը քվեարկության կդրվի եկող շաբաթ Բունդեսթագում:
Հայերի մասին փաստաթղթում մասնավորապես ասվում է. «Նրանց ճակատագիրը զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտման, տեղահանությունների, իրական ցեղասպանության օրինակ է, որոնցով սարսափելիորեն նշանավորվեց 20-րդ դարը:
Բանաձեւի նախագծում ասվում է, որ Գերմանական կայսրությունը մասնակի պատասխանատվություն է կրում այդ իրադարձությունների համար:
«Բունդեսթագը ճանաչում է Գերմանիայի առանձնահատուկ պատմական պատասխանատվությունը: Դա ներառում է նաեւ Հայաստանին եւ Թուրքիային աջակցելու գործընթացը, որի արդյունքում նրանք պետք է անցյալը հետեւում թողնեն եւ զբաղվեն փոխըմբռնման եւ հաշտեցման ուղիներ որոնելով»,- ասված է փաստաթղթում:

Резолюция Бундестага о Геноциде армян признает частичную ответственность Германии
Парламент Германии подготавливает резолюцию, которая описывает резню армян в Османской Турции как «геноцид», сообщает агентство France-Presse .
СТЕПАНАКЕРТ, мая 27 АРЦАХПРЕСС - Как отмечает агентство, документ под названием «Память и поминовение геноцида армян и других христианских меньшинств в 1915 и 1916 гг.» будет поставлен на голосование в нижней палате парламента на следующей неделе.
Согласно агентству, проект резолюции содержит термин «геноцид». Касательно армян, в проекте документа в частности говорится: «Их судьба - пример массового истребления, этнической чистки, выселения, действительного геноцида, которым был так ужасно отмечен 20-ый век».
В проекте резолюции также подчеркивается, что «Германская империя несет частичную ответственность за эти события».
«Бундестаг признает особую историческую ответственность Германии. Это включает также поддержку Турции и Армении в том, чтобы они оставили прошлое позади и занялись бы поиском путей взаимопонимания и примирения»,- говорится в проекте текста.
Также подчёркивается, что процесс примирения в последние годы застопорился и срочно «нуждается в новых стимулах».