Պուտինը ԵԱՏՄ-ի երկրներին առաջարկել Է մասնակցել ներմուծման փոխարինման ռուսական ծրագրին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԵԱՏՄ-ի պետություններին հրավիրել Է մասնակցել ներմուծման փոխարինման ռուսական ծրագրին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Հեռանկարային եմ համարում Միության պետությունների ներգրավումը ներմուծման փոխարինման ծրագրում, որն իրականացվում Է Ռուսաստանում»,-նշել Է նա, տեղեկացնում Է  ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք հրավիրում ենք մեր բոլոր գործընկերներին՝ համատեղ սարքավորումներ եւ համալրող մասեր արտադրել 25-ից ավելի ճյուղերում»,-ասել Է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
ՌԴ նախագահը նշել Է, որ խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում Է մեքենաշինությանը, Էլեկտրոնային եւ թեթեւ արդյունաբերությանը, գյուղատնտեսությանը:
Պետության ղեկավարը նաեւ պաշտպանել Է ԵԱՏՄ-ի եւ Եվրամիության փոխգործակցության կարգավորմանը նվիրված խորհրդաժողով անցկացնելու Ղազախստանի առաջարկությունը: «Ողջունում ենք ԵԱՏՄ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ փոխգործակցության կարգավորմանը նվիրված միջազգային խորհրդաժողով անցկացնելու ղազախստանցի գործընկերների նախաձեռնությունը: Անհրաժեշտ Է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը ակտիվորեն ներգրավվի դրա մշակմանը»,-ասել Է Պուտինը:
Նա նաեւ առաջարկել Է ԵԱՏՀ-ին՝ առաջարկություններ պատրաստել ԵԱՏՄ-ի միասնական տեղեկատվական տարածության ստեղծման վերաբերյալ:

Путин предложил странам ЕАЭС принять участие в российской программе импортозамещения
Президент России Владимир Путин пригласил государства ЕАЭС принять участие в российской программе импортозамещения, сообщает Тасс.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 31 АРЦАХПРЕСС - "Перспективным видится подключение государств Союза к программе импортозамещения, проводимой в России", - отметил он.
"Мы приглашаем всех наших партнеров к совместному производству оборудования и комплектующих более чем в 25 отраслях", - сказал Путин на заседании Высшего Евразийского экономического совета.
Президент отметил, что, в частности, речь идет о машиностроении, электронной и легкой промышленности, сельском хозяйстве.
Глава государства также поддержал инициативу Казахстана о проведении конференции по налаживанию взаимодействия ЕАЭС и Евросоюза. "Приветствуем инициативу казахстанских партнеров о проведении международной конференции по налаживанию взаимодействия между ЕАЭС и ЕС. Необходимо, чтобы ЕЭК активно подключилась к ее проработке", - сказал Путин.
Путин также предложил Евразийской экономической комиссии подготовить предложения по созданию единого информационного пространства ЕАЭС. "Весьма перспективной представляется идея создания единого информационного пространства. Предложили бы комиссии подготовить соображения на этот счет", - сказал Путин.