Սթոլթենբերգ. Ռուսաստանը սպառնալիք չի ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների համար
Ռուսաստանը սպառնալիք չի ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների համար, սակայն դաշինքը պատրաստ է հիբրիդային եւ տեղեկատվական պատերազմի, Լեհական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտնել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում Ռուսաստանի պահվածքն այն պատճառն է, որի համար ՆԱՏՕ-ն հարմարվում է նոր դրության, նոր իրավիճակի, որի պատճառով ամրացնում ենք մեր կոլեկտիվ պաշտպանությունը  «սառը պատերազմից» ի վեր ամենաուժգին եղանակով… Միաժամանակ մենք հստակ ազդանշան ենք ուղարկում Ռուսաստանին, որ դիմակայություն չենք ցանկանում, նոր «սառը պատերազմ» չենք փնտրում: Մենք ուզում ենք խուսափել սպառազինությունների նոր մրցավազքից եւ մեր ուժերի ներածը կանենք Ռուսաստանի հետ կառուցողական երկխոսություն անցկացնելու համար, որովհետեւ դա լավ է ՆԱՏՕ-ի համար եւ երկարաժամկետ հեռանկարում` նաեւ Ռուսաստանի համար», — ասել է Սթոլթենբերգը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այնուամենայնիվ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը դրական է պատասխանել հաղորդավարի այն հարցին, թե պատրաստ է արդյոք դաշինքը նոր հիբրիդային եւ տեղեկատվական պատերազմի:  «ՆԱՏՕ-ն պատրաստ է բոլոր դաշնակիցներին պաշտպանել ցանկացած սպառնալիքից:  Նոր որոշումներ են մշակվում այսպես կոչված հիբրիդային, ռազմական եւ ոչ ռազմական սպառնալիքների, բացահայտորեն եւ ոչ այնքան իրականացվող գործողությունների, այդ թվում` տեղեկատվական պատերազմի եւ քարոզչության համատեքստում», — ընդգծել է նա:
Միաժամանակ Սթոլթենբերգը նշել է, որ Ռուսաստանն այս պահին ՆԱՏՕ-ի համար որեւէ սպառնալիք չի ներկայացնում: «Միաժամանակ մենք այս պահին չենք տեսնում, թե Ռուսաստանը որեւէ սպառնալիք է հերկայացնում ՆԱՏՕ-ի դաշնակից որեւէ երկրի համար: Մենք աշխարհում ուժեղագույն ռազմական դաշինքն ենք, զսպման եւ պաշտպանության արդյունավետ մեթոդներ ունենք: Բայց ոչ թե նրա համար, որ ուզում ենք պատերազմ մղել. մենք ուզում ենք խուսափել դրանից», — ամփոփել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Столтенберг: Россия не представляет угрозы для союзников НАТО
Россия не представляет угрозы для союзников НАТО, однако альянс готов к гибридной и информационной войне, заявил в интервью Польскому телевидению генсек альянса Йенс Столтенберг.
СТЕПАНАКЕРТ,  июня 1 АРЦАХПРЕСС - «Поведение России в последние несколько лет является поводом, почему НАТО приспосабливается к новому положению, к новой ситуации, почему усиливаем нашу коллективную оборону сильнее всего со времен «холодной войны»… В то же время мы посылаем четкий сигнал в сторону России, что не хотим конфронтации, не ищем новой «холодной войны». Мы хотим избежать новой гонки вооружений и будем и далее делать все, что в наших силах, чтобы проводить конструктивный диалог с Россией, поскольку это хорошо для НАТО и в долгосрочной перспективе — для России», — сказал Столтенберг, передает РИА Новости.
Тем не менее, генсек НАТО утвердительно ответил на вопрос ведущего о том, готов ли альянс к новой гибридной и информационной войне. «НАТО готова защищать всех союзников от какой угодно угрозы. Разрабатываются новые решения в контексте так называемых гибридных, военных и невоенных угроз, действий, проводимых явно и неявно, в том числе информационной войны и пропаганды», — подчеркнул он.
При этом Столтенберг отметил, что Россия в данный момент не представляет для НАТО никакой угрозы. «В то же время мы не видим в данный момент, чтобы Россия представляла какую-либо угрозу для какой-нибудь страны-союзника НАТО. Мы является сильнейшим военным альянсом в мире, имеем эффективные методы сдерживания и обороны. Но не потому, что мы хотим вести войну — мы хотим ее избежать», — заключил генсек.