ԵՄ-ում հետաձգել են Վրաստանի համար վիզաների չեղարկման հարցի լուծումը
Բրյուսելում Եվրամիության ներկայացուցիչները քննարկել են Վրաստանի հետ առանց վիզայի ռեժիմի հնարավորությունը, բայց, արդյունքում, հետաձգել են այդ հարցի լուծումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վրաստանի համար վիզաների վերացման դեմ հանդես եկող երկրների թվում են եղել Գերմանիան և Ֆրանսիան, հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Դիվանագետների խոսքերով՝ խոսքը գործընթացի ամբողջական դադարեցման մասին չէ, «պարզապես մենք ցանկանում ենք ավելի զգույշ լինել»:
ԵՄ-ում վախենում են ներգաղթյալների հոսքի մեծացումից, ընդգծել է դիվանագետներից մեկը:
Հաղորդվում է, որ հունիսի 14-ին նախատեսված է տեխնիկապես ավելի բարդ, համակարգային կոռուցպիա ունեցող Ուկրաինայի դեպքի քննարկումը: Առանց վիզայի ռեժիմի սահմանման հետաձգումներ կարող են սպասվել նաև Կոսովոյի համար, որի անկախությունը մինչ այժմ դեռ չեն ճանաչել ԵՄ բոլոր անդամները:

EU puts break on visa-free regime for Georgia
European Union states held off agreeing to ease travel rules for Georgia on June 1, and Turkey, Ukraine and Kosovo should also expect more delays in visa waiving as the bloc turns more cautious amid immigration fears, EU delegation sources said, reports Reuters.
STEPANAKERT, JUNE 2, ARTSAKHPRESS: The EU is already making it easier to suspend visa-free travel before it grants such right to more states, most notably Turkey, whose help it needs to control immigration after some 1.3 million people reached Europe last year.
EU envoys in Brussels discussed a similar deal for Georgia again on Wednesday but there was no decision, with Germany and France among countries opposed, diplomats said.
"We don't want to stop the whole process. We just want to be more cautious," said a diplomat from one EU state that on June 1 opposed granting visa-free travel to Georgia.
They may return to the issue next week, before holding their first discussion on the more controversial case of Ukraine.