ՄԻԵԴ-ը բավարարել է Յունուսների հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) այսօր՝ հուլիսի 2-ին, բավարարել է Լեյլա եւ Արիֆ Յունուսների հայցը ընդդեմ Ադրբեջանի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՄԻԵԴ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ ադրբեջանցի իրավապաշտպան ամուսինները հայցով բողոքել էին անազատության մեջ գտնվելիս իրենց ցուցաբերված անհամարժեք բժշկական օգնության կապակցությամբ:
ՄԻԵԴ-ը ամուսինների իրավունքների ոտնահարումը հաստատել է Եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով (խոշտանգումների արգելք) եւ սահմանել փոխհատուցում՝ յուրաքանչյուրին 13 հազարական եվրո, ու եւս 4 հազարական եվրո՝ դատական ծախսերի համար:
ՄԻԵԴ-ը հաստատել է, որ նախնական կալանքի ժամանակ ամուսիններին չի ցուցաբերվել անհրաժեշտ որակյալ բժշկական օգնություն, ինչը դատարանի կողմից գնահատվել է որպես խոշտանգում:
Ամուսինների բողոքը Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի (ազատության եւ անձեռնմխելիության իրավունք) եւ 8-րդ հոդվածի (իրավունքների սահմանափակում) մասով է: Այս բողոքները վերաբերում են ամուսինների նախնական կալանքի չհիմնավորվածությանը եւ քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումներին:
Նշենք, որ Լեյլա Յունուսին մեղադրանք էր ներկայացվել Ադրբեջանի ՔՕ 274-րդ  (պետական դավաճանություն), 178.3.2 (խարդախություն հատկապես խոշոր վնասով), 192.2.2 (ապօրինի ձեռներեցություն),  213.2.2  (խոշոր չափի հարկերից խուսափում), 320.1 (վկայականի կամ այլ պաշտոնական փաստաթղթի կեղծում), 320.2 (320.1 հոդվածով նշված կեղծ փաստաթղթերի օգտագործում) հոդվածների հատկանիշներով։ Արիֆ Յունուսին մեղադրանք է ներկայացվել Ադրբեջանի ՔՕ 274 (պետական դավաճանություն) եւ 178.3.2 (խարդախություն հատկապես խոշոր վնասով) հոդվածների հատկանիշներով։
Լեյլա Յունուսը դատապարտվել է 8․5, իսկ Արիֆ Յունուսը՝ 7 տարվա ազատազրկման: 2015-ին նրանց դատավճիռը փոխարինվեց 5 տարվա պայմանական ազատազրկմամբ: իսկ արդեն այս տարվա ապրիլին 19-ին թույլ տրվեց նրանց հեռանալ Ադրբեջանից:

ЕСПЧ удовлетворил иск Лейлы Юнус и Арифа Юнус против Азербайджан
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) сегодня объявил решение по делу азербайджанских правозащитников Лейлы Юнус и Арифа Юнус.
СТЕПАНАКЕРТ,  июня 2 АРЦАХПРЕСС - ЕСПЧ признал нарушение прав супругов по статье 3 (запрет пыток) Европейской конвенции и постановил выплатить им компенсацию по 13 тыс. евро каждому, и еще по 4 тыс. евро на судебные расходы.
ЕСПЧ установил, что во время досудебного ареста обоим супругам не оказывалась необходимая качественная медицинская помощь, что расценено как пытка.
ЕСПЧ также постановил о несоблюдении правительством Азербайджана своих обязательств по статье 34 (индивидуальные жалобы) Европейской конвенции.
Как сказал Turan  адвокат Джавад Джавадов,  эта статья применена в связи с тем, что  защитник супругов - Халид Багиров был отстранен от адвокатской деятельности и не допускался к арестованным.  Адвокат Джавадов также сообщил о завершении коммуникации в ЕСПЧ еще по двум жалобам супругов Юнус – по статьям 5 (право на свободу и неприкосновенность) и 18 (ограничение прав ). В частности, эти жалобы связаны с необоснованным досудебным арестом супругов, а также политическими мотивами их преследования.
Лейла  и  Ариф  были  арестованы летом 2014 года по обвинению в совершении экономических преступлений.  Бакинский суд по тяжким преступлениям 13 августа 2015 года приговорил их  к 8,5 и 7 годам лишения свободы, соответственно.
«Международная амнистия» признала их «узниками совести». 9 декабря 2015 года их условно освободили с испытательным сроком на пять лет. 19 апреля после настойчивых призывов международных организаций их выпустили из Азербайджана на лечение за рубеж.