Մեկնարկել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի աշխատանքային այցը Դանիայի Թագավորություն
Հունիսի 16-ին մեկնարկեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի աշխատանքային այցը Դանիայի Թագավորություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այցի շրջանակում ԱԳ նախարարը հանդիպումներ ունեցավ քաղաքական տարբեր շրջանակների ներկայացուցիչների հետ, որոնց ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ստեղծված արդի իրավիճակին, մասնավորապես՝ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական արկածախնդրության համատեքստում:
Մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ: Նախարարը ներկայացրեց նաև Արցախում տեղի ունեցող պետականաշինության գործընթացը և ազատ ու ժողովրդավարական հասարակության ձևավորման ուղղությամբ Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Նույն օրն արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը մասնակցեց Դանիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 25-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպած ընդունելությանը:
Ողջույնի և բացման խոսքով հանդես եկավ Դանիայում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Աղաջանյանը, ով կարևորեց բարեկամ Դանիայում առաջին անգամ Արցախին նվիրված միջոցառման անցկացումը: Դեսպանը նշեց, որ Արցախի անկախացումը խարսխված է ազատության հասնելու, սեփական կյանքն առանց բռնաճնշման տնօրինելու և դարերի մշակույթն ու ինքնությունը պահելու հայի աներկբա ձգտման վրա:
Նախարար Կարեն Միրզոյանն իր խոսքում ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անցած ուղին՝ նշելով, որ Արցախի ձեռքբերումները անհնարին կլինեին առանց Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայության շարունակական օժանդակության: Նա շեշտեց, որ այսօր Արցախի կողքին են ոչ միայն մեր հայրենակիցները, այլև՝ բազմաթիվ մարդիկ աշխարհի տարբեր անկյուններում, այդ թվում և՝ Դանիայում, որոնք արցախցիների հետ կիսում են նույն արժեքները և գաղափարները՝ հիմնված ժողովրդավարական ազատությունների և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հրամայականի վրա: Կարեն Միրզոյանը համոզմունք հայտնեց, որ անկախ պետականաշինության ճանապարհին արցախցիների գրանցած հաջողություններն աննկատ չեն մնում, և վաղ թե՝ ուշ, Արցախը դառնալու է քաղաքակիրթ աշխարհի լիիրավ անդամ:
Նա կոչ արեց՝ աշխատել հանուն խաղաղ և կայուն հարավ-կովկասյան տարածաշրջանի տեսլականի, որը հավասարապես կապահովի տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների անվտանգությունն ու խաղաղ գոյակցությունը:
Ընդունելությանն իր մասնակցությունը բերեց դանիական Վոքս Վիվա արական երգչախումբը, որը 2015թ. համերգներով հանդես էր եկել ԼՂՀ-ում: Երգչախումբը կատարեց հայ և դանիացի երգահանների ստեղծագործությունները: Ելույթի ավարտին՝ երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Մետտե Ռիմերը կիսվեց Արցախ կատարած ուղևորությունից ստացած տպավորություններով, շնորհակալություն հայտնեց ջերմ հյուրընկալության համար և նշեց, որ անհամբեր սպասում են Դանիայում Արցախից երգչախումբ հյուրընկալելու հնարավորությանը:
Ընդունելությանը ներկա գտնվեցին դիվանագետներ, քաղաքական և հասարակական գործիչներ, փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչներ, լրագրողներ և Դանիայի հայ համայնքի անդամներ:

On June 16, the working visit of Minister of Foreign Affairs of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan to the Kingdom of Denmark started, press service of the NKR MFA informed.
Karen Mirzoyan presents Azerbaijani aggression during his meetings in Denmark
STEPANAKERT, JUNE 17, ARTSAKHPRESS: In the framework of the visit, the Foreign Minister had meetings with representatives of various political circles, at which the current situation in the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement was touched upon, in particular, in the context of the military venture unleashed by Azerbaijan in early April.
The sides exchanged views on a range of issues related to the regional security. The Foreign Minister also briefed the participants about the state building process in Artsakh, as well as the steps taken by the people and authorities of Artsakh towards the establishment of a free and democratic society.
On the same day, Foreign Minister Karen Mirzoyan participated in the reception organized by the Embassy of the Republic of Armenia to the Kingdom of Denmark on the occasion of the 25th anniversary of the Nagorno Karabakh Republic.
RA Ambassador to Denmark Hrachya Aghajanyan delivered a welcoming speech, attaching great importance to the first ever event dedicated to Artsakh in friendly Denmark. The Ambassador noted that Artsakh's independence was based on the unshakeable aspiration of Armenians to achieve freedom, manage their own lives without oppression and preserve their centuries-old culture and identity.
In his speech, Minister Karen Mirzoyan briefed on the way passed by the Nagorno Karabakh Republic, noting that Artsakh’s achievements would be impossible without the continuous support by Armenia and the Diaspora. He stressed that not only our compatriots, but also many people around the world, including in Denmark, were standing by Artsakh, sharing with its people the same values and ideas based on the imperatives of democratic freedoms and the realization of peoples' right to self-determination.Karen Mirzoyan expressed confidence that the achievements of the people of Artsakh on their path to independent state building didn't go unnoticed, and sooner or later, Artsakh would become a full member of the civilized world.
He urged to work for the vision of peaceful and stable South Caucasus region, which would ensure the security and peaceful coexistence of all the peoples of the region.
Vox Viva male choir, which gave a concert in the NKR in 2015, participated in the reception. The choir performed works by Armenian and Danish composers. After the performance, the choir's artistic director Mette Rimer shared his impressions of the trip to Artsakh, expressed gratitude for the cordial reception, and noted that he looked forward to the opportunity of hosting Artsakh’s choir in Denmark.
The reception was attended by diplomats, political and public figures, representatives of the expert community, journalists, and members of the Armenian community of Denmark.