Նախագահ Սարգսյանը խոսել է Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումից ակնկալիքների մասին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ Սանկտ Պետերբուրգում եռակողմ հանդիպումից ակնկալում է Ադրբեջանի կողմից պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների ձեռքբերում, սահմաններում խախտումների բացառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սարգսյանն այս մասին խոսել է հանդիպումից առաջ սպասելիքների մասին լրագրողի հարցին ի պատասխան: «Վերջին մի քանի տարիները ցույց են տվել, որ բանակցային պրոցեսը շատ թե քիչ արդյունավետ կարող է լինել, եթե կողմերը կատարում են իրենց պարտավորությունները։ Այսինքն, իրենց գործողությունները համահունչ են դարձնում 1994 և 1995թթ. կնքված հրադադարի համաձայնագրի դրույթներին։ Վիեննայում մայիսի 16-ին համանախագահների հայտարարությունը ևս այդ մասին է խոսում։ Ակնկալում եմ, որ Սանկտ Պետերբուրգում մենք ի վերջո կպայմանավորվենք և Ադրբեջանը կկատարի իր պարտավորությունները, սահմաններում խախտումներ չեն լինի, և մենք կշարունակենք բանակցային պրոցեսը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման լավ նպատակով»,- նշել է ՀՀ Նախագահը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ժամանել է Սանկտ Պետերբուրգ: Մեկնարկել է ՀՀ Նախագահի առանձնազրույցը ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և հունիսի 20-ին նախատեսվում է նաև եռակողմ հանդիպում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև: Ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայից և քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջին հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայացել է Վիեննայում մայիսի 16-ին:

Президент Армении Серж Саргсян высказался об ожиданиях от встречи в Санкт-Петербурге
20-го июня запланирована встреча президента Армении Сержа Саргсяна с глазу на глаз с президентом РФ Путиным, а затем 3-сторонняя встреча президента Армении Сержа Саргсяна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при участии президента РФ Путина.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 20 АРЦАХПРЕСС - Президент Армении Серж Саргсян высказался об ожиданиях от встречи в Санкт-Петербурге: «Последние несколько лет показали, что переговорный процесс может быть более или менее удачным, если стороны выполняют свои обязательства. Скажем, делают свои действия соответствующими положениям о перемирии, заключенным в 1994 и 1995гг. Об этом говорили и сопредседатели в Вене 16-го мая. Ожидаю, что в Санкт-Петербурге мы наконец-то договоримся, и Азербайджан выполнит свои обязательства, не будет инцидентов на границах, и мы продолжим процесс переговоров с хорошей целью – решить карабахский конфликт».
Президент Армении Серж Саргсян прибыл в Санкт-Петербург, где 20-го июня состоится встреча президента Армении Сержа Саргсяна с глазу на глаз с президентом РФ Путиным, а затем 3-сторонняя встреча президента Армении Сержа Саргсяна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым при участии президента РФ Путина.
Вечером 16 мая в Вене после апрельской агрессии Азербайджана состоялась первая встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева после апрельской агрессии Азербайджана по инициативе глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.