Նախագահ Սարգսյանը խոսել է Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումից ակնկալիքների մասին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ Սանկտ Պետերբուրգում եռակողմ հանդիպումից ակնկալում է Ադրբեջանի կողմից պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների ձեռքբերում, սահմաններում խախտումների բացառում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սարգսյանն այս մասին խոսել է հանդիպումից առաջ սպասելիքների մասին լրագրողի հարցին ի պատասխան: «Վերջին մի քանի տարիները ցույց են տվել, որ բանակցային պրոցեսը շատ թե քիչ արդյունավետ կարող է լինել, եթե կողմերը կատարում են իրենց պարտավորությունները։ Այսինքն, իրենց գործողությունները համահունչ են դարձնում 1994 և 1995թթ. կնքված հրադադարի համաձայնագրի դրույթներին։ Վիեննայում մայիսի 16-ին համանախագահների հայտարարությունը ևս այդ մասին է խոսում։ Ակնկալում եմ, որ Սանկտ Պետերբուրգում մենք ի վերջո կպայմանավորվենք և Ադրբեջանը կկատարի իր պարտավորությունները, սահմաններում խախտումներ չեն լինի, և մենք կշարունակենք բանակցային պրոցեսը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման լավ նպատակով»,- նշել է ՀՀ Նախագահը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ժամանել է Սանկտ Պետերբուրգ: Մեկնարկել է ՀՀ Նախագահի առանձնազրույցը ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և հունիսի 20-ին նախատեսվում է նաև եռակողմ հանդիպում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև: Ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայից և քառօրյա պատերազմից հետո Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջին հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայացել է Վիեննայում մայիսի 16-ին:

President of Armenia Serzh Sargsyan expects from the trilateral meeting with the Presidents of Russia and Azerbaijan to achieve agreements on the implementation of obligations by Azerbaijan, as well as the exclusion of violations in the borders.
President Sargsyan speaks about his expectations from St. Petersburg meeting
STEPANAKERT, JUNE 20, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The recent years showed that the negotiation process can be more or less productive if the sides fulfill their obligations. In other words, they make their actions in consistent with the provisions of the 1994 and 1995 ceasefire agreements. The Co-Chairs’ statement on May 16 in Vienna also speaks about this. I expect that we will eventually come to an agreement in St. Petersburg and Azerbaijan will fulfill its obligations, there will not be any violations in the borders, and we will continue the negotiation process for the Nagorno Karabakh conflict settlement,” the President said to journalists.
President Serzh Sargsyan arrived in St. Petersburg on June 20. He holds a separate private meeting with Russian President Vladimir Putin, and thereafter the trilateral meeting between the Presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan will be held. After the Azerbaijani large-scale aggression unleashed against Nagorno Karabakh and the four-day war in early April, the first meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan was held on May 16 in Vienna.