Մոսկվան խախտել է «ՆԱՏՕ-Ռուսաստան» համաձայնագիրը. Սթոլթենբերգ
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը մեղադրել է Մոսկվային «ՆԱՏՕ-Ռուսաստան հիմնադիր ակտին» չհետևելու համար, բայց, միևնույն ժամանակ, հայտարարել է, որ դաշինքը չի ցանկանում Ռուսաստանի հետ առճակատում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Այն ամենը, ինչ մենք անում ենք արևելքում, Ռուսաստանի պահվածքի պատասխանն է: Դրանում չի կարող ոչ մի կասկած լինել: Ոչ մեկ չի խոսել դաշինքի արևելյան հատվածում նման ռազմական ներկայության մասին մինչ այն պահը, երբ Ռուսաստանն անօրինական ճանապարհով անեքսիայի ենթարկեց Ղրիմը և ռազմական ուժի օգնությամբ ապակայունացրեց Ուկրաինայում իրավիճակը»,- պատմել է Սթոլթենբերգը գերմանական Süddeutsche Zeitung թերթին:
Դաշինքի ղեկավարը հիշեցրել է, որ «ՆԱՏՕ-Ռուսաստան հիմնադիր ակտը» ենթադրում է հարգել բոլոր պետությունների ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը, իսկ Ռուսաստանը չի հարգել Վրաստանի և Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, բացի այդ՝ վերջին ժամանակներում զգալիորեն ուժեղացրել է իր ռազմական ներկայությունը:
«Մենք պետք է արձագանքենք Ռուսաստանի գործողություններին, որը երեք անգամ ավելացրել է իր ռազմական ծախսերը՝ սկսած 2000 թվականից, իրեն ագրեսիվ է պահում և փոխում է ստեղծված եվրոպական սահմանները ռազմական ուժի միջոցով»,- բացատրել է Սթոլթենբերգը, գրում է korrespondent.net-ը:

NATO Secretary General accuses Russia of violating agreements with alliance
NATO Secretary General Jens Stoltenberg in an interview with Sueddeutsche Zeitung newspaper accused Russia of violating the provisions of the Founding Act on Mutual Relations, Cooperation and Security of 1997, Gazeta reported.
STEPANAKERT, JUNE 21, ARTSAKHPRESS: Stoltenberg stated that Russia does not adhere to the provisions of this document, one of the most important principles of which is the respect of sovereignty and territorial integrity of all states. Russia does not respect the territorial integrity of Georgia and Ukraine. In addition, the Founding Act prescribes certain restrictions on Russian military presence, which it also significantly increased.
According to the Secretary General, the Alliance notes buildup of the Russian arms in Kaliningrad, in Crimea, in the region of the Barents, Baltic and Black Seas, as well as in the Eastern Mediterranean.
Stoltenberg also emphasized that the deployment of NATO troops in Eastern Europe is planned in order to prevent possible conflicts.
The Secretary General said that a strong defense, control and determination of NATO is the best way to prevent conflicts and added that NATO bets on the political dialogue with Russia.