Ալիեւը հրաժարվում է Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպման արդյունքներից
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, ավանդույթի համաձայն, այս անգամ էլ սկսել է հրաժարվել մայիսի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ ձեռք բերված համաձայնություններից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է  «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, ելույթ ունենալով մի խումբ զինվորականների առաջ, Ալիեւը կրկնել է բազմիցս ծեծված անհեթեթ հայտարարություններն այն մասին, թե Ադրբեջանը, իբր, «իր պատմական հողերում» թույլ չի տա հայկական երկրորդ պետությունը ստեղծել, որ ԼՂ-ի անկախության հարցը «երբեք բանակցությունների թեմա չի եղել», եւ որ իբր խնդիրը կարող է լուծվել միայն փուլային ճանապարհով:
Նա ասել է, որ ինքը չի համաձայնել ԼՂ խնդրի կարգավորման բանակցությունները շարունակելու համար ադրբեջանական եւ արցախյան զորքերի շփման գծում հրադադարի խախտումները վերահսկող մեխանիզմ եւ դիտորդներ տեղակայելու մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պայմանին, որ իբր այն չի ընդունվել, եւ մեկ անգամ եւս սպառնացել է, որ բանակցությունները սառեցվելու կամ խախտվելու դեպքում իրենք կդիմեն ուժային լուծման:
«Ադրբեջանական կողմը մասնակցել է բանակցություներին չընդունելով որեւէ պայման: Վիեննայի հանդիպումը կայացել է ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ: Գտնում եմ, որ այն դրական արդյունքներ է ունեցել: Այսինքն, հայկական կողմի առաջ քաշած պայմանները չեն ընդունվել: Վիենայում ադրբեջանական կողմը ոչ մի փաստաթուղթ չի ստորագրել: Ուղղակի համանախագահող-երկրները հանդես են եկել հայտարարությամբ, դա նրանց հայտարարությունն է:
Մենք դրական ենք գնահատում Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը: Մենք բանակցությունների ենք գնում չընդունելով ոչ մի պայման: Սանկտ Պետերբուրգում քննարկվել է ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի 6 աշխատակիցների թիվը 2-2,5 անգամ մեծացնելու մասին: Այստեղ խոսք չկա մեծ առաքելության մասին: Չի փոխվում նաեւ գրասենյակի մանդատը: Ինչ վերաբերվում է հայերի կողմից առաջ քաշված միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմին, եթե իմաստը նրանում է, որ որպեսզի հակամարտությունը սառեցվի եւ ինչ-որ լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկվեն շփման գծում, ապա Ադրբեջանն, իհարկե, դրան չի գնա: Դա հնարավոր է այն դեպքում, եթե բանակցային գործընթացում դրական դինամիկան շարունակվի, մենք կոնկրետ արդյունքներ տեսնենք: Այդ ժամանակ, իհարկե, կարող են տարբեր մեխանիզմներ մշակվել եւ քննարկվել այդ հարցը:
Ադրբեջանական կողմը եւ անձամբ ես բազմիցս ասել ենք, որ մենք կարող ենք տվյալ հակամարտությունը կարգավորել միայն փուլային ճանապարհով, քանի որ այլ կերպ հնարավոր չէ: Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակին, ապա դա ապագայի գործ է: Իհարկե, որոշակի կարգավիճակ կարող է լինել: Ադրբեջանի կազմում առկա է Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետություն: Այն ունի ինքնավարության կարգավիճակ: Եվրոպայում, այլ երկրներում կան պրոգրեսիվ եւ տարբեր կարգավիճակներ: Սակայն, այդ կարգավիճակը չպետք է խախտի մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը», -ասել է Ալիեւը:

Алиев отказывается от итогов санкт-петербургской встечи
Президент Азербайджана Алиев начал по традиции отказываться от итогов санкт-петербургской трехсторонней встречи президентов Армении, России и Азербайджана 20-го июня, после которой президенты Серж Саргсян, Владимир Путин и Ильхам Алиев выступили с совместным заявлением о ряде соглашений по вопросу мирного регулирования карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 27 АРЦАХПРЕСС - Как передает агентство Туран, выступая перед группой военнослужащих, Алиев повторил свои избитые нелепые высказывания о том, что он не разрешит содать второе армянское государство на «исторических азербайджанских землях», что вопрос о независимости НКР никогда не являлся предметом переговоров, и что вопрос может быть решен только поэтапным путем.
Он сказал, что он не согласен на внедрение механизмов контроля и введение наблюдателей на линии сопрокосновения – условие президента Армении Саргсяна, которое, якобы, не было принято, и еще раз угрожал применением силы, если переговоры будут заморожены или нарушатся.
«Азербайджанская сторона принимала участие в переговорах, не приняв ни одно из условий, венская встреча состоялась по инициативе США. Думаю, она имела положительные результаты, поскольку условия армянской стороны не были приняты, попросту сопредседатели выступили с заявлением – это их заявление.
Мы положительно оцениваем итоги санкт-петербургской встречи. Мы идем на переговоры, не принимая никаких условий. В Санкт-Петербурге речь шла об увеличении числа наблюдателей – 6 человек, в 2-2,5 раза. Речи о большой миссии не было. Что касается механизмов контроля – если речь идет о замораживании конфликта и дополнительных мерах на линии соприкосновения, то Азербайджан на это не пойдет. Это возможно лишь в том случае, если положительная динамика в переговорах продолжится, и у нас будут конкретные результаты. Тогда можно будет обсудить вопрос о различных механизмах.
Азербайджанская сторона и я лично много раз говорили, что конфликт может быть решен только поэтапным путем, а что касается статуса НКР – то это вопрос будущего. Конечно, какой-то статус может быть. В составе Азербайджана существует Нахиджеванская АР со статусом автономии. В других странах существуют прогрессивные формы автономии. Однако этот статус не должен нарушать территориальную целостность нашей страны»,- сказал Алиев.