Ճիշտ ժամանակն է, որ Արցախի Հանրապետությունը նստի բանակցային սեղանի շուրջ և ներկայացնի իր շահերը. Ջոն Էվանս
Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը այս օրերին գտնվում է Արցախում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ը բացառիկ հնարավորություն է ունեցել պարոն Էվանսի հետ զրուցելու: Ստորև ներկայացնում ենք նրա հետ հարցազրույցը:
- Պարոն դեսպան, ինչպե ՞ս ստացվեց, որ այցելեցիք Արցախ:
- Ես այստեղ եմ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի հիմնադիր խորհրդի ատենապետ, դոկտոր Կարո Արմենի հրավերով: Թեև թողել եմ դեսպանի պաշտոնը, սակայն չէի կարող մերժել Կարո Արմենի հրավերը` հատկապես, որ ապրիլյան պատերազմը իմ մեջ ցանկություն էր առաջացրել այցելել Արցախ և տեղում ծանոթանալ իրավիճակին և որոշել, թե ինչպես կարելի է հիմնադրամի ծրագրերը բերել ու իրականացնել այստեղ:
-Որպես ամերիկացի դիվանագետ՝ ի՞նչ եք կարծում ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացի մասին: Ի՞նչ է անհրաժեշտ լուրջ առաջընթաց ունենալու համար:
- Ես ուղղակիորեն չեմ մասնակցում բանակցային գործընթացին, սակայն ուշադիր հետևում եմ: Մեծ հարգանք ունեմ պարոն Ուորլիքի նկատմամբ: Միշտ հետևում եմ բանակցություններին, որոնք վարում են իմ գործընկերները` այդ թվում նաև ՌԴ արտգործնախարար պարոն Լավրովը, ով միշտ շեշտում է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով: Անձամբ ես այն կարծիքին եմ, որ Արցախի Հանրապետությունը պետք է արդեն բանակցային սեղանին շուրջ նստի` որպես անկախ պետություն և ներկայացնի իր շահերը: 1994 թվականին ստորագրված զինադադարի համաձայնագրի տակ Արցախը, որպես բանակցությունների լիարժեք կողմ, նույնպես դրել է իր ստորագրությունը:
Կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է, որ Արցախը նույն ձևաչափով կրկին միանա բանակցային գործընթացին և ունենա մասնակցության իր բաժինը: Միայն այդ պարագայում կապահովվեն առաջընթացի պայմաններ:
Հիշեցնենք, որ Ջոն Էվանսը Արցախում է Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի պատվիրակության աշխատանքային այցի շրջանակներում: Պատվիրակության անդամներին ընդունել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:

Джон Эванс: «Пришло время, чтобы Республикa Арцах села за стол переговоров и представила свои интересы»
Джон Эванс, бывший посол США в Армении, в настоящее время находится в Арцахе. «Aрцахпресс» получил уникальную возможность пообщаться с г-ом Эвансом. Ниже приводится интервью с ним.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 30 АРЦАХПРЕСС  – Господин посол, как получилось, что Вы посетили Арцах?
– Я здесь по приглашению президента фонда «Дети Армении», доктора Гаро Армена. Несколько месяцев назад я оставил должность посла в связи с выходом на пенсию и не смог отклонить приглашение Гаро Армена, тем более что апрельская война вызвала у меня желание посетить Арцах, на месте ознакомиться с ситуацией и определиться, каким образом осуществить здесь программы нашего фонда.
– Как американский дипломат, что Вы думаете о переговорном процессе вокруг нагорно-карабахского конфликта? Что необходимо для достижения серьезного прогресса?
– Я не принимаю непосредственного участия в переговорном процессе, но внимательно слежу за ним. Большое уважение испытываю к г-ну Уорлику. Я всегда слежу за ходом переговоров, которые ведут мои коллеги, в том числе министр иностранных дел России Сергей Лавров, всегда подчеркивающий, что проблема должна быть решена исключительно мирным путем.
Лично я считаю, что Республика Арцах уже должна сидеть за столом переговоров в качестве независимого государства и представлять свои интересы.
Под соглашением о прекращении огня в 1994 году стоит и подпись Арцаха, выступавшего в качестве полноценной стороны переговоров.
Думаю, что сейчас самое подходящее время, чтобы Арцах снова присоединился к переговорному процессу в том же формате и имел свою долю участия. Только в таком случае будут обеспечены условия для прогресса.
Напомним, что Джон Эванс находится в Арцахе в рамках рабочего визита делегации фонда «Дети Армении». Делегацию приняли Президент Республики Арцах Бако Саакян и премьер-министр Араик Арутюнян.