Ժիտոմիրում բացվել Է Ուկրաինայում հայկական գրատպության 400-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը
Ուկրաինայի հայերի միության (ՈւՀՄ) միջոցառումների շրջանակներում հունիսի 30-ին Ժիտոմիրում Ուկրաինական մշակույթի տանը տեղի Է ունեցել Ուկրաինայում հայկական գրատպության 400-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՈւՀՄ-ի պատմամշակութային ժառանգության հարցերի կոմիտեի ղեկավար Դավիթ Դավթյանը միջոցառման մասնակիցներին փոխանցել Է կազմակերպության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի ողջույնի խոսքերը:
Դավթյանը հանգամանորեն ներկայացրել Է ցուցադրանքը, որը ներառում Է Ուկրաինայի հայերի բազմադարյա պատմության եւ մշակույթի այնպիսի վկայություններ, ինչպիսիք են Լվովի հայկական գրատպության նյութերը, Սոֆյա Կիեւսկայայի գործերը, հայկական հրաշագործ սրբապատկերները:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել Է Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության կոմիտեի, Ժիտոմիրի «Էրեբունի» հայկական համայնքի եւ Ուկրաինական մշակույթի տան կոլեկտիվի համատեղ ջանքերով:
Ցուցահանդես են այցելում Ժիտոմիրի հայ համայնքի, ինչպես նաեւ քաղաքի բելառուսական, չեխական, ռումինական համայնքների ներկայացուցիչները: Ցուցահանդեսը Ուկրաինական մշակույթի տան այցելուների համար բաց կլինի մինչեւ հուլիսի 12-ը:
Ինչպես արդեն հաղորդվել Է, այս տարի լրանում Է Ուկրաինայում հայկական գրատպության 400-ամյակը: Լվով քաղաքը հայկական գրատպության չորրորդ կենտրոնն Է դարձել Վենետիկից, Կոնստանդնուպոլսից եւ Հռոմից հետո:
Լվովում տպագրված առաջին հայկական գիրքը դարձել Է «Դավթի սաղմոսը», որը հրատարակվել Է 1616 թվականի դեկտեմբերի 15-ին:
Ուկրաինայում հայկական տպագրության 400-ամյակին նվիրված թեմատիկ միջոցառումներ են կազմակերպված հանրապետության տարբեր տարածաշրջաններում:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի հայերի միությունը ակտիվ աշխատանք Է կատարում ազգային պատմական արժեքների տարածման ուղղությամբ: Ինչպես նշել Է ՈւՀՄ-ի նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, «գիտությունն ավանդաբար գտնվում Է մեր կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում»:

В Житомире открылась выставка, посвященная 400-летию армянского книгопечатания в Украине
Открытие выставки «Армянское наследие Украины состоялось 30 июня в Доме украинской культуры в Житомире, в рамках мероприятий Союза армян Украины, посвященных 400- летию армянского книгопечатания в Украине.
СТЕПАНАКЕРТ, июня 30 АРЦАХПРЕСС - Глава Комитета Союза армян Украины по вопросам историко- культурного наследия Давид Давтян передал приветственные слова Председателя организации Вилена Шатворяна участникам мероприятия.
Давид Давтян подробно представил экспозицию, которая включает такие свидетельства многовековой истории и культуры армян Украины, как материалы Львовской армянской типографии, граффити Софии Киевской, армянские чудотворные иконы. Выставка была организована совместными усилиями Комитета историко-культурного наследия Союза армян Украины, Житомирской армянской общины «Эребуни и коллектива Дома украинской культуры.
Открывшуюся экспозицию посетили представители житомирской армянской общины, а также польской, белорусской, чешской, ромской общин, жители города.
Выставка будет доступна для ознакомления посетителям Дома украинской культуры до 12 июля. Как уже сообщалось, в этом году армянскому книгопечатанию в Украине исполняется 400 лет. Город Львов стал четвертым центром армянского книгопечатания после Венеции, Константинополя и Рима.
Первой армянской книгой, напечатанной во Львове, стала «Давит ев Сагмосե (Псалтырь Давида), изданная 15 декабря 1616 г. Тематические мероприятия, посвященные 400-летию армянского книгопечатания в Украине организованы в разных регионах страны.
Напомним, Союз армян Украины проводит активную работу в направлении популяризации национальных исторических ценностей, как отметил председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян, наука традиционно находится в центре внимания нашей организации.