ԵԱՏՄ երկրները ստորագրել են կեղծ ապրանքների դեմ պայքարի մասին համաձայնագիր
ԵԱՏՄ երկրներում ուժի մեջ է մտել Համաձայնագիր, որը թույլ կտա արդյունավետ պայքարել կեղծ ապրանքի արտադրության և տարածման դեմ: Համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել հուլիսի 19-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ինչպես տեղեկացրին ԵՏՀ լրատվական ծառայությունից, այն թույլ կտա ԵԱՏՄ անդամ երկրների լիազոր մարմինների միջև ծավալել համագործակցություն, ձևավորել համակարգված քաղաքականություն մտավոր սեփականության պաշտպանության իրավունքների ոլորտում:
Այդ փաստաթուղթը իրավական հիմք է ստեղծում միությունում տեղեկատվության փոխանակում իրականացնելու և մտավոր սեփականության պաշտպանության իրավունքների խախտումները ճնշելու, ինչպես նաև եվրասիական հնգյակի պետական մարմինների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) միջև  տեղեկատվական փոխգործակցության համար:
Համաձայնագրի զարգացման հետ մեկտեղ ԵՏՀ-ն ԵԱՏՄ երկրների հետ միասին աշխատանքներ է իրականացնում՝ ձևավորելու լիազորված մարմինների համագործակցության Կանոնակարգ:

Страны ЕАЭС подписали соглашение по борьбе с фальсификатом
Страны ЕАЭС подписали вошедшее с 19-го июля в силу соглашение по борьбе с фальсификатом, что позволит эффективно бороться с выпуском и распространением фальшивой продукции.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 20 АРЦАХПРЕСС -  Как сообщили в пресс-службе ЕЭК, соглашение позволит странам-членам ЕАЭС сотрудничать, сообща разрабатывать политику по защите интеллектуальной собственности.
Документ создает правовую основу по обмену информацией и борьбе с нарушениями прав интеллектуальной собственности, а также для информационного сотрудничества между государственными органами стран-членов ЕАЭС и ЕЭК.
Наряду с разработкой соглашения, государственными органами стран-членов ЕАЭС и ЕЭК разрабатывается соответствующий Устав.