ՆԱՏՕ-Վրաստան համագործակցությունը կարող է շահեկան լինել նաև Հայաստանի համար. Ուիլյամ Լահյու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին նշեց Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ուիլյամ Լահյուն:
«Տարածաշրջանում մեր ուշադրությունը ավելի շատ սեւեռված է Վրաստանի վրա, որի ժողովրդավարությունը դիտում ենք որպես կարեւորագույն հանգամանք կայունության ապահովման համար ոչ միայն Վրաստանում, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանում: Հայաստանը նույնպես կարող է ստանալ որոշակի օգուտ այս հաջող համագործակցությունից: Հատկապես Վրաստանի ուսումնական եւ գնահատման կենտրոնը, որը ՆԱՏՕ-ն զարգացնում է Վրաստանի հետ համատեղ, հնարավորություն կտա Հայաստանի  պաշտպանական միավորումներին մասնակցել այդ կենտրոնի աշխատանքներին: Առաջին իսկ գործողությունները ներառում են նոյեմբերին վարժանքների անցկացումը, որոնց Հայաստանի ԶՈՒ-ն նույնպես հրավիրված է»,- ասաց նա:
Ուիլյամ Լահյուի խոսքով՝ այժմ ՆԱՏՕ-ի համար բարդ ժամանակներ են, քանի որ  սառը պատերազմից հետո այն առաջին անգամն է կանգնում անվտանգության ոլորտում խոշոր փոփոխություններ կատարելու խնդրի առաջ:
«Մեզ համար կարեւոր է, որ մեր գործընկերները ընկալեն մեր ներկայությունը որպես պաշտպանական կարողությունների հզորացման եւ զարգացման գործոն: Անվտանգության ոլորտում առկա խնդիրները անմիջականորեն ազդում են թե՛ անդամ երկրների, թե՛ գործընկերների վրա, ինչը թերեւս պահանջում է այս ոլորտում մեր մոտեցումների վերաձեւակերպում»,- եզրափակեց Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի գրասենյակի ղեկավարը:

Сотрудничество НАТО-Грузия может оказаться выгодным и для Армении: Уильям Лахью
СТЕПАНАКЕРТ, июля 27 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - Об этом сказал руководитель связи офиса НАТО в Грузии Уильям Лахью.
«Наше внимание в регионе, в основном, сосредоточено на Грузии, декоратию в которой мы рассматриваем как важнейший фактор стабильности не только для Грузии, но и для региона. Сотрудничество НАТО-Грузия может оказаться выгодным и для Армении, особенно, в вопросе использования учебных и аналитических центров, которые НАТО развивает совместно с Грузией. Оборонительные единицы Армении смогут принимать участие в работе этих центров. В ноябре предполагаются учения, на которые приглашены также ВС Армении»,- сказал он.
По словам Уильяма Лахью, сейчас для НАТО сложные времена, поскольку впервые после окончания холодной войны встает вопрос реорганизации в системе безопасности.
«Для нас важно, чтобы наши партнеры восприняли наше присутствие как возможность усиления обороноспособности. Вопросы в области безопасности влияют как на страны НАТО, так и на партнеров альянса, что, вероятно, требует переоформления наших подходов»,- сказал он.