Ադրբեջանը հերթական անգամ խեղաթյուրել է ապրիլյան իր ագրեսիայի հետևանքով ունեցած զոհերի թիվը:
2016թ. հուլիսի 8-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ուղղված նամակում այդ կազմակերպությունում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Յաշար Ալիևը հերթական անգամ նշել է իր երկրի կողմից սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ կեղծ տվյալներ: Ալիևի ներկայացմամբ` հայկական կողմից հրադադարի ռեժիմի «խախտումները» ապրիլ ամսվա ընթացքում կազմել են 4274: Առկա է մի շատ տարօրինակ «օրինաչափություն». այդ «խախտումները», համաձայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության, ամեն օր կազմում են գրեթե նույն թիվը: Դա, սակայն, բուն խնդիրը չէ: Այս հարցում ուղղակի անհրաժեշտ է դիմել պարզ թվաբանության: Եթե Ադրբեջանի ՊՆ-ի ամենօրյա «խախտումների» մասին թվերը գումարենք, կստացվի 3598. 4274-3578= 676: Իհարկե, կան հանրահաշվից հեռու մարդիկ, սակայն  Ադրբեջանի ՊՆ-ում գոնե մեկը կա՞ ով հասկանում է տարրական թվաբանություն:
Մեկ այլ հարց. Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության համաձայն` իրենց ենթակաները քայլեր են ձեռնարկում առանց իրենց տեղեկացնելու, սեփական նախաձեռնությամբ: Հավանական է, որ այս անգամ ևս Մամեդյարովին չեն տեղեկացրել նամակի բովանդակության մասին: Բացի այդ, ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի դեսպանի նամակում նշվում է, որ ապրիլյան ռազմական գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական բանակի կորուստները կազմել են 6 սպանված և 23 վիրավոր: Միևնույն ժամանակ, համաձայն պաշտոնական տեղեկատվության, միայն 13 զոհվածի մարմին Ադրբեջանին վերադարձրել է ղարաբաղյան կողմը, իսկ 37 զինվորական համազգեստով ադրբեջանցիների մարմիններ հավաքվել են Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ հենց շփման գծում: Այսպիսով` 37+13=50, դեռ չենք հաշվում դիրքերում ադրբեջանցիների ունեցած զոհերը: Միաժամանակ տարօրինակ կլիներ կարծել, որ զոհվածների թիվը կարող է վիրավորների թվից լինել 2 անգամ ավելին:
Դժվար է հասկանալ, թե ինչ նպատակ է հետապնդում Բաքուն իր իսկ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով իր զոհերի թիվը նվազեցնելով: Ենթադրենք, թե ադրբեջանական ԶՈՒ կորուստներն իրապես եղել են 6-ը, ապա ովքեր են այն 44 անձինք: Շատ հավանական է, որ դրանք եղել են վարձկաններ կամ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներ, որոնք էլ իրականացրել են վայրագություններ, խեղել են զոհվածների մարմիններ` իրենց բնորոշ ահաբեկչական ոճով: Բոլոր տարբերակները հավանական են: Մեկ բան ակնհայտ է` Բաքուն խճճվել է իր սեփական կեղծիքների մեջ և գրում է այն, ինչ գլխին փչում է:

Azerbaijan falsifies number of its casualties of April aggression – this time in UN
Once again Azerbaijan has distorted the number of its own victims of its April military aggression. This time the lie has been spread in the UN.
STEPANAKERT, JULY 29, ARTSAKHPRESS: In a letter addressed to UN Secretary General on July 8, Permanent Representative of Azerbaijan in UN Yashar Aliyev once again has stated false data regarding the war which was unleashed by Azerbaijan.
Aliyev said as if the ceasefire “violations” from the Armenian side during April amounted to 4274. A very odd “pattern” is present : these “violations”, according to the Azerbaijani Defense Ministry, comprise almost the same number each day. This, however, is not the main problem.
This case simply requires simple math. If we add the numbers of the Azerbaijani Defense Ministry on daily “violations”, we will have 3598. 4274-3598 = 676.
Of course there are people who aren’t mathematicians, but isn’t there at least someone in the Azerbaijani Defense Ministry who knows basic arithmetic?
One more issue: According to the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, their subordinates are taking steps without notifying them, at their own initiative.
Perhaps this time Mammadyarov wasn’t informed about the content of the letter as well.
In addition to this, the letter of the Azerbaijani Ambassador to the UN states that the Azerbaijani casualties resulting from the April military operations comprised 6 deaths and 23 wounded. In the same time, according to official information, 13 corpses of dead soldiers where returned to Azerbaijan by Nagorno Karabakh only, and the corpses of 37 Azerbaijanis with military uniforms were taken from the contact line by the mediation of the Red Cross.
Therefore, 37+13=50, without calculating the casualties of Azerbaijan in the positions.
In the same time, it would be odd to think the number of deaths can be 2 times larger than the number of wounded.
It is difficult to understand what goal Baku has in decreasing the number of its casualties of its own unleashed aggression.
Assuming the number of losses of Azerbaijan were in fact 6, then who are the other 44?
It is highly probable that these were mercenaries or Islamic State terrorists, who committed the atrocities, mutilated dead bodies, in a distinctive terrorist style.
All versions are possible. One thing is obvious – Baku has tangled in its own falsifications and writes whatever comes to mind.