ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հորդորել է երկրներին՝ երեխաներին պաշտպանել զինված հակամարտություններում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հորդորել է երկրներին եւ հակամարտությունների մասնակիցներին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել զինված հակամարտությունների պայմաններում երեխաներին պաշտպանելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Օգոստոսի 2-ին ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի նիստում՝ նա հայտարարել է, որ Իրաքում, Եմենում, Նիգերիայում, Սիրիայում, Սոմալիում, Հարավային Սուդանում երեխաների կյանքն «իսկական դժոխքի» է վերածվել:
«Շատ դեպքերում իրադրությունը շարունակում է վատթարանալ: Հազարավոր սիրիացի երեխաներ են սպանվել հակամարտության սկսվելուց ի վեր: Միլիոնավորներն ամբողջ կյանքում հաշմանդամ կմնան»,- ասել է Պան ԳԻ Մունը: Նա հայտնել է, որ 2015 թվականին Աֆղանստանում վերջին վեց տարվա ընթացքում առավել մեծ թվով զոհերն են գրանցվել անչափահաս բնակիչների շրջանում, իսկ Սոմալիում երեխաների իրավունքների խախտումների թվաքանակը տարվա ընթացքում աճել է 50 տոկոսով: ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ Եմենում անցյալ տարի տուժած երեխաների թիվը 2014 թվականի համեմատությամբ աճել է վեց անգամ՝ կազմելով 785 զոհված եւ 1168 վիրավոր, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН призвал страны защитить детей в вооруженных конфликтах
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал во вторник все страны и участников конфликтов немедленно принять меры по защите детей в условиях вооруженных конфликтов.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 3 АРЦАХПРЕСС Выступая на заседании Совета Безопасности, он заявил, что жизнь детей в Ираке, Йемене, Нигерии, Сирии, Сомали, Южном Судане похожа на "сущий ад".
"Во многих случаях ситуация продолжает ухудшаться. Тысячи сирийских детей были убиты с начала конфликта. Миллионы травмированы на всю жизнь", - сказал Пан Ги Мун. Он сообщил, что в Афганистане в 2015 году было отмечено наибольшее число жертв среди несовершеннолетних жителей за последние шесть лет, а в Сомали количество нарушений прав детей за год выросло на 50%,сообщает Тасс.
Особое внимание генеральный секретарь уделил ситуации в Йемене, где продолжается конфликт между правительством, которое поддерживает коалиция во главе с Саудовской Аравией, и шиитскими мятежниками. По данным ООН, число жертв среди детей в прошлом году выросло в шесть раз по сравнению с 2014 годом, составив в общей сложности 785 погибших и 1168 раненых. При этом 60% жертв пострадали в результате действий коалиции и втрое меньше - от действий хуситов.