Զարիֆը մտադիր Է ԱՄՆ-ի կողմից Գործողությունների պլանի խախտումները քննարկել Վիեննայի հանդիպմանը
Իրանը մտադիր Է համատեղ հանձնաժողովի՝ մոտ ապագայում Վիեննայում կայանալիք հանդիպմանը քննարկել ԱՄՆ-ի կողմից Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (ԳՀՀՊ) խախտումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է երկրի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Մենք մտադիր ենք մոտ ապագայում եւս մեկ հանդիպում անցկացնել համատեղ հանձնաժողովի հետ, որի ժամանակ կքննարկվի ԳՀՀՊ-ի գծով ԱՄՆ-ի կողմից չկատարվող պարտականությունները, ինչպես նաեւ այլ հարցեր»,- Զարիֆի խոսքը մեջբերում Է Mehr գործակալությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի կատարման շուրջ «վեցյակի» եւ Իրանի համատեղ հանձնաժողովի հաջորդ նիստը պլանավորված Է սեպտեմբերին՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի շրջանակներում:
Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը կնքվել Է 2015 թվականի հուլիսի 14-ին Վիեննայում: ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն հուլիսի 20-ին ընդունեց 2231 բանաձեւը՝ ի պաշտպանություն Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի: Հունվարի 16-ին Իրանն ազատվեց երկրի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների մեծ մասից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Глава МИД Ирана намерен обсудить нарушения США по СВПД на встрече в Вене
Иран намерен обсудить нарушения со стороны США Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) на встрече совместной комиссии в Вене в ближайшем будущем.
СТЕПАНАКЕРТ, августa 19 АРЦАХПРЕСС - Как сообщает  РИА Новости, об этом заявил министр иностранных дел страны Мохаммад Джавад Зариф.
"Мы намерены в ближайшем будущем провести с совместной комиссией еще одну встречу, во время которой будет обсуждаться неисполнение США обязанностей по СВПД, а также другие вопросы", — приводит слова Зарифа агентство Mehr.
Ранее сообщалось, что следующее заседание совместной комиссии "шестерки" и Ирана по выполнению соглашения о ядерной программе Тегерана запланировано в сентябре на полях 71-й сессии Генассамблеи ООН.
Соглашение по иранской ядерной программе было заключено 14 июля 2015 года в Вене. 20 июля СБ ООН принял резолюцию 2231 в поддержку Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД). 16 января Иран избавился от большинства наложенных на страну санкций