Սիրիայում 2.1 միլիոն երեխա կա, որ դպրոց չի հաճախում. ՅՈՒՆԻՍԵՖ
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի այսօր հրապարակված տվյալների, տարրական կրթության հնարավորություն չունեցող երեխաների ամենաբարձր ցուցանիշներ ունեցող 10 երկրներում յուրաքանչյուր 5 երեխայից 2-ը, այն է՝ 18 միլիոն երեխա, դպրոց չի հաճախում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տվյալները ներկայացրել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի  հայաստանյան գրասենյակը, փոխանցում է Panorama.am-ը:
Լիբերիայում է ապրում դպրոց չհաճախող երեխաների ամենաստվար զանգվածը, ուր տարրական դպրոցի տարիքի երեխաների գրեթե երկու երրորդը դպրոց չի հաճախում: Երկրորդ տեղում է Հարավային Սուդանը, որտեղ երեխաների 59 տոկոսը զրկված են տարրական կրթություն ստանալու իրենց իրավունքից, և որտեղ 3 դպրոցից 1-ը ճգնաժամի պատճառով չի գործում
Հաջորդիվ՝ Աֆղանստանը (46), Սուդանը (45), Նիգերը (38), Նիգերիան (34) տոկոսով դպրոց չհաճախող երեխաներ ունեցող երկրների տասնյակում են՝ հստակ պատկերելով, թե ինչպես են հումանիտար արտակարգ իրավիճակներն ու  ձգձգվող ճգնաժամը պատճառ դառնում, որ երեխաները դպրոց չհաճախեն:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տվյալների վերլուծությունը, որ արվել է միլիոնավոր երեխաների՝ սեպտեմբերին դպրոց վերադառնալուն ընդառաջ, ընդգծում է կրթական ճգնաժամի աստիճանը, որ ազդում է, օրինակ, արդեն իսկ հակամարտության մեջ  գտնվող կամ  երկարատև երաշտի, ջրհեղեղների, երկրաշարժերի, ծայրահեղ աղքատության բարձր ցուցանիշ  ունեցող երկրների վրա:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը մտավախություն ունի, որ առանց կրթության հակամարտության գոտում գտնվող, բնական աղետների և ծայրահեղ աղքատության մեջ ապրող երեխաների մի ողջ սերունդ կմեծանա առանց անհրաժեշտ ունակությունների՝ իրենց երկրների տնտեսության զարգացման վրա ներգործելու համար՝ վատթարացնելով միլիոնավոր երեխաների և նրանց ընտանիքների արդեն իսկ անհույս իրավիճակը:
Կրթությունը շարունակում է մնալ հումանիտար աջակցության համար արված կոչերի ամենաքիչ ֆինանսավորվող ոլորտներից մեկը: 2015թ.-ին կրթական կարիքները բավարարելու համար հումանիտար գործակալությունները անհրաժեշտ ֆինանսավորումից ստացել են միայն 31 տոկոս, մեկ տասնամյակ առաջ տրվող 66 տոկոսի դիմաց: Չնայած 2005թ.-ից 126 տոկոսով աճած կրթական պահանջներին՝ ֆինանսավորումն ավելացվել է ընդամենը 4 տոկոսով: Դեռ ավելին,  ձգձգվող հակամարտություններում գործելու հմտություններ ունեցող կրթական համակարգերը չեն կարող կառուցվել կարճաժամկետ և անկանխատեսելի կոչերի հիման վրա:
2016թ.-ի մայիսին տեղի ունեցած Համաշխարհային հումանիտար գագաթաժողովի ընթացքում մեկնարկեց մի նոր համաշխարհային ֆինանսավորման հարթակ՝ «Կրթությունը չի կարող սպասել» խորագրով: Այն կոչված է կանխատեսելի ֆինանսավորման միջոցով կամրջելու ճգնաժամերի ընթացքում հումանիտար միջամտություններն և հաջորդող երկարատև զարգացումները:
Սիրիայում (որ դպրոց չհաճախող երեխաների բարձր ցուցանիշ  ունեցող երկրների առաջատար տասնյակում չէ),  դպրոցական տարիքի (5-17 տարեկան) 2.1 միլիոն երեխա կա, որ դպրոց չի հաճախում: Բացի դրանից, դպրոց չեն հաճախում հարևան շրջաններում ապրող ևս 600 000  փախստականի կարգավիճակ ունեցող  երեխաներ:
Սոմալիից և Լիբիայից նոր և վստահելի տվյալներ չկան ո՛չ ադմինիստրատիվ, ո՛չ հետազոտական աղբյուրներից,  այնտեղ շարունակվող հակամարտությունների պատճառով նաև:
«Հակամարտությունից տուժած երկրներում, դպրոցը երեխաներին զինում է  անհրաժեշտ գիտելիքներով և հմտություններով՝ հակամարտության ավարտից հետո իրենց համայնքները վերակառուցելու համար, իսկ կարճաժամկետ հեռանկարում, այն ապահովում է նրանց այն կայունությամբ և կառույցներով, որ անհրաժեշտ են տրավման հաղթահարելու համար: Դպրոցները կարող են նաև պաշտպանել երեխաներին տրավմաներից և իրենց շրջապատող ֆիզիկական վտանգներից: Երբ երեխաները դպրոց չեն հաճախում, նրանք ավելի շատ են վտանգվում չարաշահման, շահագործման և զինված ուժերի կողմից հավաքագրման», -նշել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Կրթության բաժնի ղեկավար Ջո Բուրնեն (Jo Bourne):

2.1 million school-age children not to go to school this year in Syria
In the top 10 countries with the highest rates of children missing out on primary education, nearly 2 in every 5 children – 18 million - are out of school, UNICEF said on September 1.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 1, ARTSAKHPRESS: Liberia is home to the highest proportion of out-of-school children with nearly two-thirds of primary-aged children not accessing school. The second highest is South Sudan, where 59 per cent of children are missing out on their right to a primary education and 1 in 3 schools is closed due to conflict.
Afghanistan (46 per cent), Sudan (45 per cent), Niger (38 per cent) and Nigeria (34 per cent) also feature in the top 10 countries with the highest primary out-of-school rates, painting a clear picture of how humanitarian emergencies and protracted crises are forcing children out of school.
The UNICEF data analysis, which comes as millions of children return to school this month, highlights the extent of an education crisis affecting countries already blighted by conflict, prolonged periods of drought, flash floods, earthquakes and high rates of extreme poverty.
UNICEF fears that without education, a generation of children living in countries affected by conflict, natural disasters and extreme poverty will grow up without the skills they need to contribute to their countries and economies, exacerbating the already desperate situation for millions of children and their families.
Education continues to be one of the least funded sectors in humanitarian appeals. In 2015, humanitarian agencies received only 31 per cent of their education funding needs, down from 66 per cent a decade ago. Despite a 126 per cent increase in education requirements since 2005, funding increased by just 4 per cent. Moreover, education systems equipped to cope with protracted crises cannot be built on the foundations of short-term – and unpredictable – appeals.
During the World Humanitarian Summit, held in May 2016, a new global funding platform, Education Cannot Wait, was launched to bridge the gap between humanitarian interventions during crises and long-term development afterwards, through predictable funding.
Though not one of the top 10 countries with the highest rates of out-of-school children, Syria is home to 2.1 million school-age children (5-17) who are not in school. An additional 600,000 Syrian children living as refugees in the surrounding region are also out of school.
Recent, reliable data from countries including Somalia and Libya are not available either from administrative or survey sources partly due to the continuing conflicts.
"For countries affected by conflict, school equips children with the knowledge and skills they need to rebuild their communities once the crisis is over, and in the short-term it provides them with the stability and structure required to cope with trauma. Schools can also protect children from the trauma and physical dangers around them. When children are not in school, they are at an increased danger of abuse, exploitation and recruitment into armed groups,” said UNICEF Chief of Education Jo Bourne.