Մերկելի կուսակցությունը երրորդ տեղն է զբաղեցրել տարածաշրջանային ընտրություններում
Գերմանիայի հյուսիս-արեւելքի Մեկլեմբուրգ-Առաջադիր Պոմերանիա երկրամասում սեպտեմբերի 4-ին կայացել են տեղական ընտրություններ, ընտրամասերից ընտրողների դուրս գալիս կատարված հարցումները ցույց են տալիս, որ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (ԱԳՀ) հակամիգրանտական կուսակցությունն առաջ է անցել Անգելա Մերկելի Քրիստոնեադեմոկրատական միություն կուսակցությունից՝ նրան մղելով երրորդ տեղը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Երեք տարի առաջ ստեղծված ԱԳՀ-ն ստացել է ձայների մոտավորապես 21 տոկոսը՝ տեղական խորհրդարանում երկրորդ տեղն զբաղեցնելով ամենախոշոր ձախ կենտրոնամետ Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունից հետո, որն ստացել է ձայների առնվազն 30 տոկոսը, հաղորդում է BBC-ն:
Մերկելի Քրիստոնեադեմոկրատական միությանը բաժին է հասել ձայների մոտավորապես 19 տոկոսը:
ԳՍԴԿ-ից, ՔԴՄ-ից եւ ԱԳՀ-ից բացի, Մեկլեմբուրգի լանդտակ (խորհրդարան) է անցել նաեւ Ձախ կուսակցությունը, որի օգտին քվեարկել է ընտրողների շուրջ 13 տոկոսը:
Մեկնաբանները տեղական օրենսդիր մարմնի ընտրությունները վճռորոշ ստուգում են գնահատում 2017 թվականի համընդհանուր ընտրություններից առաջ:

Партия Меркель заняла третье место на региональных выборах
В земле Мекленбург - Передняя Померания на северо-востоке Германии, где в воскресенье состоялись местные выборы, опросы избирателей на выходе с участков показывают, что антииммигрантская партия "Альтернатива для Германии" (АдГ) опередила партию Ангелы Меркель ХДС, отодвинув ее на третье место, сообщает BBC.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 сентября  АРЦАХПРЕСС - Созданная три года назад АдГ получила около 21% голосов, оказавшись на втором месте после самой крупной в местном собрании левоцентристской Социал-демократической партии (СДПГ), получившей не менее 30% голосов.
Христианско-демократическому союзу Меркель досталось примерно 19% голосов.
Помимо СДПГ, ХДС и АдГ, в ландтаг (парламент) Мекленбурга прошла также Левая партия, за которую проголосовали около 13% избирателей.
Обозреватели оценивают выборы в местное законодательное собрание как решающую проверку перед проведением в 2017 году всеобщих выборов.