Հնդկաստանում կամրջից ավտոբուս է ընկել. մահացել է 18 մարդ
Հնդկաստանի արեւելքում ավտոբուսն ընկել է կամրջից, որի հետեւանքով մահացել է առնվազն 18 մարդ եւս 30-ը վիրավորվել է, հաղորդում է «Սինհուան»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջադեպը տեղի է ունեցել երկրի արեւելքում Անգուլի շրջանում: Ավտոբուսն անդունդն է ընկել  Մինիտրի կամրջից, 15 մետր բարձրությունից: Պատճառն այն է, որ վարարոդը կորցրել է մեքենայի ղեկավարումը:
Ավտոբուսում այդ պահին 50 ուղեւոր է եղել: Փրկարարները դեպքի վայրից 18 մարմին են դուրս բերել: 30 վիրավորներին տեղափոխել են հիվանդանոց: Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են:

21 killed as bus plunges off bridge in India
A bus crashed off a bridge in eastern India on Friday, killing at least 21 people and injuring another 30, ABC News reported.
21 killed as bus plunges off  bridge in India
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9, ARTSAKHPRESS: Police officer Rajendra Das said the driver lost control of the vehicle while talking on his mobile phone.
The bus plunged nearly 19 meters (50 feet) into a ditch in Angul district in Orissa state, Das said. The area is 140 kilometers (about 90 miles) northwest of Bhubaneshwar, the state capital.
Driver fatigue, negligence, poor quality roads and vehicle maintenance are the usual causes of such accidents in India.
Police figures show India has the world's highest road death toll, with more than 110,000 people dying each year in accidents.