Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում վերադարձ անցյալին չի կարող լինել. Դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթ
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում վերադարձ անցյալին չի կարող լինել և միջնորդներն իրականությունը պետք է ընկալեն այդ համատեքստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Ստեփանակերտում ասաց 2009-12թթ.-ին ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթը, ով ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից պարգևատրվել է «Երախտագիտություն» մեդալով:
Դեսպանի խոսքով, հիմնախնդրի կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ միջնորդները կենտրոնանան ստեղծված նոր իրականության վրա, և բանակցությունները վարեն ապագայի տեսլականով:
Գերմանացի դիվանագետն իր դժգոհությունը հայտնեց այն փաստի առթիվ, որ եվրոպացի դիվանագետների համար Ադրբեջանը արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ սպառնալով նրանց ներառել «սև ցուցակ»-ի մեջ:
Անդրադառնալով Արցախի հետ իր սերտ ու բարեկամական հարաբերություններին՝ Հանս-Յոխեն Շմիդթը նշեց, որ առանց այցելության ու տեղում հարաբերություններ հաստատելու հնարավոր չէ որևէ երկրի մասին ճիշտ կարծիք ունենալ:
«Երբ Հայաստանում դեսպան էի, ինձ պարբերաբար խնդրում էին արտահայտվել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Սակայն ես միշտ այն կարծիքին էի, որ անհնարին է Ղարաբաղի մասին տեղեկացված լինել առանց այնտեղ այցելության: Այդ իսկ պատճառով, երբ անցա թոշակի, որոշեցի այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում անմիջականորեն իրավիճակին ծանոթանալու»,- ասաց Շմիդթը:
Մեր զրուցակցի հավաստմամբ՝ Արցախի քաղաքական գործիչների և հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում ինքը համոզվել է, որ վաղուց ժամանակն է, որպեսզի եվրոպացի նրանց գործընկերները համագործակցության ուղիղ կապեր ստեղծեն Ղարաբաղի հետ:
«Եթե մենք Եվրամիությունում հետաքրքրված ենք Լեռնային Ղարաբաղի հասարակության զարգացմամբ, ապա դրա համար պետք է աշխատանքներ իրականացնենք Արցախում: Պետք է անմիջական կապի մեջ լինել տեղի իշխանության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, հետևել քաղաքական զարգացումներին, կապ հաստատել և այն զարգացնել համալսարանների հետ, ինչպես նաև արցախցի ուսանողներին հնարավորություն ընձեռել արևմտյան համալսարաններում սովորելու և օգտվելու տարբեր կրթաթոշակներից»,- ասաց գերմանացի դիվանագետը և հավելեց, որ աշխարհի քարտեզի ինչ-որ տարածքների վրա սև կետեր դնելու փոխարեն պետք է փորձեն աջակցել դրանց:
Շմիդթի տեղեկացմամբ՝ Արցախում իր առաքելությունը հենց իր կողմից նախանշած ծրագրերին աջակցելն ու կյանքի կոչելն է:

In the Nagorno Karabakh conflict settlement process there can’t be a return to the past: Ambassador Hans Jochen Schmidt
In the Nagorno Karabakh conflict settlement process there can’t be a return to the past and the mediators should accept the reality in this context.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 12, ARTSAKHPRESS: The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany in Armenia Hans Jochen Schmidt told the aforementioned in an interview with Artsakhpress. On the 25th anniversary of the Artsakh Republic Proclamation, Artsakh Republic President Bako Sahakyan awarded Hans Jochen Schmidt with the "Gratitude" medal.
The ambassador said that the conflict settlement is possible only when mediators focus on the new reality and the negotiations will be conducted with vision of the future. He also expressed his displeasure with the fact that Azerbaijan creates artificial obstacles for European diplomats to visit Nagorno Karabakh, threatening to include them in the "black list”.
Referring to his close and friendly relations with Artsakh, Hans Jochen Schmidt said that it is impossible to have a right opinion about a country without visiting and establishing relations with the country on the spot. "Being ambassador in Armenia, I have been asked to make comments on political developments in Nagorno Karabakh. However, I always thought that it is impossible to be informed about Karabakh without visiting it. Therefore, when I have retired, I decided to visit Nagorno Karabakh and to be familiarized with the situation on the spot immediately, "said Schmidt.
Hans Jochen Schmidt said that during meetings with the Artsakh politicians and representatives of society he has been convinced that it is high time for his European partners to establish direct links with Karabakh.
"If we are interested in the development of the Nagorno-Karabakh society in the EU, we should carry out works in Artsakh,” he said.
"We should have direct relations with the local authorities and civil society representatives, to follow political developments, to establish relations with universities, as well as enable Artsakh students to study at Western universities and to get various scholarships, "said the German diplomat, adding that instead of putting black dots in some places of the world map, they should try to assist them.