Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում վերադարձ անցյալին չի կարող լինել. Դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթ
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում վերադարձ անցյալին չի կարող լինել և միջնորդներն իրականությունը պետք է ընկալեն այդ համատեքստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Ստեփանակերտում ասաց 2009-12թթ.-ին ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդթը, ով ԼՂՀ հռչակման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից պարգևատրվել է «Երախտագիտություն» մեդալով:
Դեսպանի խոսքով, հիմնախնդրի կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ միջնորդները կենտրոնանան ստեղծված նոր իրականության վրա, և բանակցությունները վարեն ապագայի տեսլականով:
Գերմանացի դիվանագետն իր դժգոհությունը հայտնեց այն փաստի առթիվ, որ եվրոպացի դիվանագետների համար Ադրբեջանը արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ սպառնալով նրանց ներառել «սև ցուցակ»-ի մեջ:
Անդրադառնալով Արցախի հետ իր սերտ ու բարեկամական հարաբերություններին՝ Հանս-Յոխեն Շմիդթը նշեց, որ առանց այցելության ու տեղում հարաբերություններ հաստատելու հնարավոր չէ որևէ երկրի մասին ճիշտ կարծիք ունենալ:
«Երբ Հայաստանում դեսպան էի, ինձ պարբերաբար խնդրում էին արտահայտվել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական զարգացումների վերաբերյալ: Սակայն ես միշտ այն կարծիքին էի, որ անհնարին է Ղարաբաղի մասին տեղեկացված լինել առանց այնտեղ այցելության: Այդ իսկ պատճառով, երբ անցա թոշակի, որոշեցի այցելել Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում անմիջականորեն իրավիճակին ծանոթանալու»,- ասաց Շմիդթը:
Մեր զրուցակցի հավաստմամբ՝ Արցախի քաղաքական գործիչների և հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում ինքը համոզվել է, որ վաղուց ժամանակն է, որպեսզի եվրոպացի նրանց գործընկերները համագործակցության ուղիղ կապեր ստեղծեն Ղարաբաղի հետ:
«Եթե մենք Եվրամիությունում հետաքրքրված ենք Լեռնային Ղարաբաղի հասարակության զարգացմամբ, ապա դրա համար պետք է աշխատանքներ իրականացնենք Արցախում: Պետք է անմիջական կապի մեջ լինել տեղի իշխանության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, հետևել քաղաքական զարգացումներին, կապ հաստատել և այն զարգացնել համալսարանների հետ, ինչպես նաև արցախցի ուսանողներին հնարավորություն ընձեռել արևմտյան համալսարաններում սովորելու և օգտվելու տարբեր կրթաթոշակներից»,- ասաց գերմանացի դիվանագետը և հավելեց, որ աշխարհի քարտեզի ինչ-որ տարածքների վրա սև կետեր դնելու փոխարեն պետք է փորձեն աջակցել դրանց:
Շմիդթի տեղեկացմամբ՝ Արցախում իր առաքելությունը հենց իր կողմից նախանշած ծրագրերին աջակցելն ու կյանքի կոչելն է:

Посол Ханс-Йохен Шмидт: в процессе урегулирования Карабахского конфликта не может быть возврата к прошлому
В процессе урегулирования Карабахского конфликта не может быть возврата к прошлому, и посредники должны воспринимать реальность в данном контексте.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 сентября  АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с «Aрцахпресс» заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Германии в Республике Армения в 2009-12 гг. Ганс-Йохен Шмидт, которого президент НКР Бако Саакян наградил медалью «Благодарность» по случаю 25-летия провозглашения Республики Арцах.
Посол отметил, что конфликт может быть решен только в том случае, если посредники сосредоточатся на новой реальности и будут вести переговоры с видением будущего. Немецкий дипломат выразил недовольство в связи с тем, что Азербайджан создает искусственные препятствия европейским дипломатам для посещения Нагорного Карабаха, угрожая включить их в «черный список».
Касаясь своих тесных и дружеских отношений с Арцахом, Ганс-Йохен Шмидт отметил, что невозможно без визитов и общения на месте составить мнение о любой стране. «Когда я был послом в Армении, меня периодически просили высказать мнения, замечания по поводу политических событий в Нагорном Карабахе. Но я всегда думал, что сделать это невозможно, не посетив Карабах. Поэтому, выйдя на пенсию, я решил приехать в Нагорный Карабах и ознакомиться с ситуацией на месте», – сказал Шмидт.
По словам нашего собеседника, во время встреч с политиками и представителями общественности Арцаха он убедился, что настало время для установления прямых связей европейских партнеров с Карабахом. «Если мы в ЕС заинтересованы вопросом развития нагорно-карабахского общества, то должны проводить работы в Арцахе.
Необходимо находиться в прямом контакте с местными властями и представителями гражданского общества, следить за политическими событиями, налаживать и развивать связи с университетами, а также дать возможность студентам из Арцаха получать образование в западных университетах и иметь возможность пользоваться различными льготами», – сказал немецкий дипломат, добавив, что вместо того, чтобы наносить на карту мира черные точки на некоторых территориях, необходимо попытаться помочь им.
По словам Шмидта, миссия его в Арцахе заключается в содействии осуществления намеченных им же проектов.