Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Շալանդը հավատում է թիմի` Եվրո-2016-ի երազանքի իրագործմանը
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի կածիքով, Հայաստանի այս հավաքականն ունի մեծ ներուժ և կարող է իրագործել «Եվրո-2016»-ի իր երազանքը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի կածիքով, Հայաստանի այս հավաքականն ունի մեծ ներուժ և կարող է իրագործել «Եվրո-2016»-ի իր երազանքը: Մինչ կսկսվեր առաջին հանդիպումը լրագրողների հետ, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը Շալանդին նվիրեց ազգային թիմի մարզաշապիկը, որի թիկունքին գրված էր նոր մարզչի ազգանունը: Շվեյցարացի մասնագետն էլ իր հերթին կատակեց` ասելով. «Շալանդյան, Շալանդյան»: «Հայաստանի հավաքականն այսօր չի հաղթի, բայց վաղը կարող է հաղթել: Ես ուսումնասիրել եմ նախորդ շրջանի բոլոր խաղերը:Հավաքականը մեծ ներուժ ունի և կարող է իրագործել այդ մեծ երազանքը»,-«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Շալանդը:Խոսելով պաշտպանության մասին` նորանշանակ մասնագետը փաստեց. «Կարող եմ ասել, որ հավաքականը խնդիրներ ունի պաշտպանությունում: Մենք ունենք ուժեղ հարձակման գիծ: Պաշտպանության ամրապնդման համար մենք պետք է աշխատենք նաև տեղի ֆուտբոլիստների հետ: Մենք պետք է աշխատենք, ինչպես թիմ: Հարձակվողները պետք է վերադառնան և օգնեն թիմին, այդ ժամանակ մենք կունենանք ուժեղ թիմ»:
Շալանդը ներկա է եղել նաև Հայաստանի առաջնության վերջին տուրի խաղերին: «Այո, ես տեսել եմ Հայաստանի առաջանության 3 հանդիպում: Հիմա չեմ ցանկանա վերջնական կարծիք հայտնել: Եթե համեմատենք այլ առաջնությունների հետ, ապա պակասում է արագությունը: Սակայն վաղ է անուններ առանձնացնելը: Բայց ցանկություն ունեմ կազմակերպել ընկերական հանդիպում 21 տարեկանների թիմի և տեղի ֆուտբոլիստների հետ»,-ասաց նա:Անդրադարձ եղավ նաև Եվրո-2016-ի ընտրական փուլին: «Այս խումբը բարդ խումբ է, և, որպես կատակ` հուսով եմ, որ Ռոնալդուն վնասվածք կունենա: Սակայն նման թիմի դեմ խաղալը մեծ մարտահրավեր է: Մենք խաղացել ենք Դանիայի հետ և հաղթել ենք: Կցանկանայի նշել նաև Վարդան Մինասյանի կատարած աշխատանքը: Մենք կարող ենք հաղթել միայն թիմային աշխատանքի շնորհիվ: Չեմ առանձնացնի Հենրիխ Մխիթարյանին կամ Յուրա Մովսիսյանին»: Շալանդը 2001-2007 թվականներին մարզել է Շվեյցարիայի երիտասարդական հավաքականը` այն հասցնելով եվրոպայի առաջնության կիսաեզրափակիչ: Նրա գլխավորությամբ շվեյցարական «Ցյուրիխ» ակումբը դուրս է եկել Չեմպիոնների լիգայի խմբային փուլ: Թիմը 2009թ. դարձել է այդ երկրի չեմպիոն, իսկ «Սյոն» ակումբը Շալանդի գլխավորությամբ դարձել է Շվեյցարիայի գավաթակիր:

Тренер сборной Армении по футболу надеется принять участие в Евро-2016
Новый главный тренер Национальной сборной Армении Бернар Шаланд верит в большой потенциал этой сборной и возможность осуществить ее мечту – принять участие в «Евро-2016».
Новый главный тренер Национальной сборной Армении Бернар Шаланд верит в большой потенциал этой сборной и возможность осуществить ее мечту – принять участие в «Евро-2016». До начала первой встречи с журналистами председатель Федерации футбола Армении подарил Шаланду майку национальной сборной с фамилией нового тренера, а последний пошутил, преобразовав свою фамилию в армянскую – «Шаландян, Шаландян».
«Армянская сборная сегодня не победит, но завтра сможет победить. Я ознакомился со всеми играми предыдущего сезона. У команды большой потенциал и она сможет реализовать свою мечту», - как сообщает Арцахпресс, сказал на встрече с журналистами Бернар Шаланд.
Коснувшись защиты, швейцарский специалист отметил: «Могу сказать, что у сборной есть проблемы с защитой. У нас есть сильная линия нападения, а для укрепления зашиты мы должны работать с местными футболистами. Мы должны работать как команда. Нападающие должны вернуться и помочь команде, тогда у нас будет сильная сборная», - подчеркнул тренер.
Шаланд присутствовал и на играх последнего тура первенства Армении. «Я видел три встречи первенства. Сейчас не хотел бы озвучивать свое окончательное мнение. Если сравнить с другими первенствами, то не хватает скорости.
Однако рано озвучивать фамилии. Но я хотел бы организовать товарищескую встречу команды 21-летних и местных футболистов», -сказал Шаланд.
Речь зашла и об отборочном этапе Евро-2016. «Эта сложная группа и, если в шутку, то хорошо бы, чтобы Рональдо получил какую-либо травму. Однако, играть против подобной команды – огромный вызов. Мы играли с Данией и победили. Хотел бы отметить и работу Вардана Минасяна. Мы можем победить только благодаря командной игре. Не буду выделять Генриха Мхитаряна или Юру Мовсисяна». Бернар Шаланд в 2007 году тренировал молодежную сборную Швейцарии и довел ее до полуфинала первенства Европы. Под его руководством швейцарский клуб «Цюрих» вышел в групповой тур Лиги чемпионов. Команда в 2009 году стала чемпионом страны, а клуб «Сен» во главе с Шаландом – обладателем кубка Швейцарии.