Մենք ունենք մեր իրավունքը և մեր ազատությունը պաշտպանելու ուժը. Նախագահի ելույթը ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի Հանրապետության հրապարակում ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ զինված ուժերի զորահանդեսին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր  ելույթում մասնավորապես ասել է.
«Պարոնայք զինվորնե՛ր, սպանե՛ր, գեներալնե՛ր,
Սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Քառորդ դար առաջ այս օրը մենք կատարեցինք մեր ընտրությունը հանրաքվեի թերթիկներով, բայց բոլորս էլ գիտենք, որ մեր սրտերում և մեր հավաքական հիշողության մեջ այդ ընտրությունը վաղուց էինք կատարել: Մենք ընտրել ենք ազատությունը դեռ Հայկ Նահապետի ժամանակ: Մենք հավատարիմ ենք այդ ընտրությանը, որ դեռևս նետուաղեղի ժամանակներում ենք կատարել:
Այսօր` 21-րդ դարում զենքերը փոխվել են, բայց չենք փոխվել մենք՝ սեփական ազատությունը պաշտպանելու մեր վճռականությամբ:
Վկան այս զորահանդեսն է:
Իհարկե, իդեալական աշխարհում իրավունքն է, որ պետք է ծնի ուժ: Բայց այսօրվա աշխարհն ու մեր շրջապատը հեռու են իդեալական լինելուց: Դեռ կան հանգամանքներ, երբ ուժն է ծնում իրավունք: Մենք ունենք մեր իրավունքը և մեր ազատությունը պաշտպանելու ուժը: Վկան այս զորահանդեսն է:
Ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանության կարիք ունեն ոչ միայն արտաքին սպառնալիքներից: Մեր քաղաքացիները ևս պետք է ազատ լինեն, որովհետև ազատ մարդն ու ազատ հասարակությունն անհամեմատ ավելի արդյունավետ են գործում: Մենք կարող ենք և պետք է շարունակենք կառուցել արդյունավետ երկիր, որը կպաշտպանի ազատ քաղաքացուն և ազատ հասարակությանը: Անազատ մարդիկ տեսականորեն կարող են ստեղծել շատ բան, բայց ոչ երջանկություն:
Անցած 25 տարիների ընթացքում մենք անշրջելի հաջողություններ ենք արձանագրել: Երբեմն սխալվել ենք, երբեմն՝ ծայրահեղությունների մեջ հայտնվել, բայց, մեծ հաշվով, ճիշտ ուղիով ենք շարժվել: Մենք կառուցում ենք մեր երջանկությունը խաղաղ և ստեղծագործ արարման ճանապարհով: Իսկ առաջ շարժվելու մեր բանաձևը շատ պարզ է՝ աշխատանք, աշխատանք և աշխատանք: Մենք մեր ձեռքբերումները պետք է բազմապատկենք մե՛ր աշխատանքով և պաշտպանենք մե՛ր ուժերով:
Կեցցե՛ն Հայաստանի սահմաններն աչալուրջ հսկող մեր տղաները. նրանք մեր ազատության թիվ մեկ երաշխավորն են: Փա՛ռք Արցախյան ազատամարտը կերտած անմահ հերոսներին և մեր բոլոր քաջարի տղաներին: Փա՛ռք ապրիլյան մեր կորյուններին, որ հօդս ցնդեցրին հակառակորդի բոլոր ծրագրերը: Ամիսներ առաջ հետախույզ-գնդացրորդ Սասուն Մկրտչյանի շիրիմի առաջ մեր բոլորի անունից խոստացա, որ շարունակելու ենք Սասունի և իր ընկերների սուրբ գործը, միշտ վառ ենք պահելու Արցախի և Հայաստանի նոր սերնդից ճառագող այն լույսը, որ ապրիլյան օրերին բոլորիս դարձրել էր միասնական. միասնական մեկ բռունցք՝ պատրաստ իջնելու մեր անվտանգությանը սպառնացող ոսոխի գլխին: Մենք մեր խոստումը պահելու ենք: Վկան այս զորահանդեսն է:
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ հողի մշակն ու շինարարը, բժիշկն ու ուսուցիչը, հանքափորն ու գործարարը, պետական ծառայողն ու մշակութային գործիչը: Փա՛ռք նոր արժեք ստեղծող հայաստանցուն:
Կեցցե՛ Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը. միասին մենք ավելին ենք, քան հնարավոր է պատկերացնել:
Կեցցե՛ն Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող մեր քույրերն ու եղբայրները, ովքեր հավասարապես լծված են մեր երկրի զարգացումն ու պաշտպանությունը հետևողական առաջ տանելու գործին:
Կեցցե՛ հայ ավանդական ընտանիքը, որ ժամանակի բոլոր հոսանքներից անդին շարունակում է մնալ հերոսներ կերտող և ուսումնատենչ սերունդ մեծացնող ջերմության աղբյուր:
Հարգելի՛ հայրենակիցներ,
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս և ողջ հայությանը Հայաստանի պետականության վերականգնման քառորդդարյա հոբելյանի առթիվ:

У нас есть сила защитить нашe право и нашу свободу - выступление президента Сержа Саргсяна на военном параде
Президент Серж Саргсян сегодня на Площади Республики присутствовал на военном параде Вооруженных сил РА в честь 25-ой годовщины независимости Республики Армения.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября  АРЦАХПРЕСС - Представляем выступление президента Сержа Саргсяна во время военного парада:
«Господа солдаты, офицеры, генералы!
Дорогие сёстры и братья!
Поздравляю всех нас с 25-летием независимости Республики Армения!
Четверть века назад в этот день мы сделали свой выбор бюллетенями референдума, но все мы знаем, что в глубине души и в нашей коллективной памяти этот выбор мы сделали давно. Мы выбрали свободу ещё во время Прародителя Айка. Мы верны тому выбору, который сделали еще во времена луков и стрел. Сегодня, в 21-м веке оружие изменилось, но не изменились мы в своей решимости защищать собственную свободу. Свидетельством тому - этот парад.
Конечно, в идеальном мире право должно порождать силу. Но сегодняшний мир и наше окружение далеки от идеала. Ещё есть обстоятельства, когда сила порождает право. У нас есть сила защитить нашe право и нашу свободу. Свидетельством тому - этот парад.
Свобода и независимость нуждаются в защите не только от внешних угроз. Наши граждане также должны быть свободны, потому что свободный человек и свободное общество действуют несравненно более эффективно. Мы можем и должны продолжать строить страну, которая будет защищать свободного гражданина и свободное общество. Несвободные люди теоретически могут создать многое, но - не счастье.
В течение прошедших 25-ти лет мы достигли серьезных успехов. Подчас ошибались, подчас оказывались в крайностях, но по большому счёту, двигались верным путём. Мы строим своё счастье путём мирного и творческого созидания. А наша формула прогресса очень проста - работа, работа и работа. Мы должны преумножить свои достижения своим трудом и защитить своими силами.
Да здравствуют наши сыны, бдительно охраняющие границы Армении – они главные гаранты нашей свободы! Слава бессмертным героям, породившим Арцахскую освободительную борьбу и всем нашим мужественным сынам! Слава нашим апрельским львам, которые развеяли все планы противника! Несколько месяцев назад перед могилой разведчика-пулемётчика Сасуна Мкртчяна от имени всех нас я пообещал, что мы продолжим святое дело Сасуна и его товарищей, навсегда сохраним тот яркий свет, что излучает новое поколение Арцаха и Армении, который в апрельские дни объединил нас в мощный кулак, готовый сокрушить угрожающего нашей безопасности врага. Мы сдержим своё слово. Свидетельством тому - этот парад.
Да здравствует гражданин Республики Армения - земледелец и строитель, врач и учитель, шахтёр и предприниматель, государственный служащий и деятель культуры! Слава создающему новую ценность жителю Армении!
Да здравствует триединство Армения-Арцах-Диаспора: вместе мы больше, чем возможно представить!
Да здравствуют наши сёстры и братья, представляющие национальные меньшинства Армении, которые наравне участвуют в деле последовательного продвижения вперед развития и обороны нашей страны!
Да здравствует традиционная армянская семья, которая вопреки всем веяниям времени продолжает оставаться источником тепла, порождающего героев и взращивающего стремящееся к знанию поколение!
Уважаемые соотечественники!
Вновь поздравляю всех нас и всё армянство с четвертьвековым юбилеем восстановления государственности Армении!