Վստահորեն կարող եմ ասել, որ ղարաբաղցիներն են ագրեսիայի ենթարկվում Ադրբեջանի կողմից. Ֆրանսուա Ռոշբլուան
«Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ, Ֆրանսիական Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանը այս օրերին կրկին Արցախում է:
Վստահորեն կարող եմ ասել, որ ղարաբաղցիներն են  ագրեսիայի ենթարկվում  Ադրբեջանի կողմից. Ֆրանսուա Ռոշբլուան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Առիթն օգտագործելով «Արցախպրես»-ի թղթակիցը հանդիպել է պարոն Ռոշբլուանին և նրա հետ կարճ հարցազրույց ունեցել, որը ներկայացնում ենք ընթերցողի ուշադրությանը:
- Պարո՛ն Ռոշբլուան, ամեն անգամ Արցախ Ձեր այցը ոչ միայն սպասված է, այլև նշանավորվում է կարևոր իրադարձությամբ: Մի քանի խոսքով կպատմե՞ք Ձեր այցի մասին:
-Նախ, այս տարվա այցելությունը սկսեցինք հունիս ամսին, ապրիլյան դեպքերից հետո: Եկա նաև սեպտեմբերին` մասնակցելու ՀՀ անկախության 25-ամյակի տոնակատարություններին, դրանից հետո եկա Արցախ և մասնակցեցի Մարտունիում մանկապարտեզի բացման արարողությանը: Հանդիպել եմ նաև ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի, պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանի և ֆրանսախոսների ակումբի անդամների հետ:
-Ֆրանսիան նույնպես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ երկիր է: Որպես ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ՝ ի՞նչ գործողություններ եք տեսնում, որոնք գործնականում կարող են զսպել ադրբեջանական ագրեսիան: Ի դեպ, այդ երկրի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով մի քանի օր առաջ սահմանին կրկին հայ զինծառայող է զոհվել:
- Ցավով եմ նշում, որ հաճախակի եմ լուրեր լսում, որ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանին զինվոր է զոհվել և դա արդեն ամիսներ, տարիներ շարունակ է: Շատ ցավով եմ հիշում ապրիլյան պատերազմը, որ երկու կողմերն էլ զոհեր ունեցան: Իհարկե, հնարավոր է, որ Ադրբեջանի կողմից ավելի շատ զոհեր են եղել: Բայց զոհը մնում է զոհ: Ցանկացաած կորուստ ցավալի է: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ ղարաբաղցիներն են ագրեսիայի ենթարկվում Ադրբեջանի կողմից: Ես որպես պատգամավոր չեմ ասում, այլ որպես «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ, որպես բազմակի անգամ այստեղ այցելած մարդ: Կցանկանամ, որ իմ այցով ինչ որ կերպ կարողանամ նվազեցնել Ադրբեջանի ագրեսիան: Իմ երազանքն է Արցախը տեսնել լիովին խաղաղ և դրանից կշահի նաև Ադրբեջանը: Շատ ավելի լավ կլիներ, եթե բանակի ու զինտեխնիկա գնելու համար ծախսվող բոլոր միջոցները ծախսվեին բնակչության կարիքների համար:
- Այս օրերին Արցախում ընթանում է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց: Պարոն Ռոշբլուան, ծանո՞թ եք արդյոք հայեցակարգին և ինչ կարծիք ունեք իրավական այդ փաստաթղթի մասին:
-Անշուշտ, տեղյակ եմ ԼՂՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացից և հայեցակարգից: Ղարաբաղի իրավիճակում, երբ որ մշտական խաղաղություն չկա, ես մեծ հույս ունեմ, որ Արցախի բնակչությունը և կառավարությունը ճիշտ քայլեր կձեռնարկեն Ղարաբաղի լավ ապագայի համար: Իհարկե, իրավիճակը տարբեր է Հայաստանի համեմատ: ՀՀ-ն գնում է դեպի խորհրդարանական համակարգի: Իսկ, իմ կարծիքով, Արցախի պարագայում, քանի որ կա Ադրբեջանի թեման, նախագահական ռեժիմը կառավարման լավագույն մոդելն է:
- Համագործակցության ինչպիսի՞ նոր եզրեր եք տեսնում քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ոլորտներում՝ երկկողմ բարեկամական կապերի հետագա խորացման համար:
-Իհարկե, «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի անդամները շատ մեծ ցանկություն ունեն, որպեսզի համագործակցեն Արցախի հետ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային ոլորտներում: Քույր քաղաքների միջև համագործակցության հուշագրերի ստորագրումն արդեն խորհրդանշում է հետագա կապերի զարգացման մասին: Ամեն անգամ, երբ Ղարաբաղից մարդ է գալիս, մենք անպայման «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի անդամներով ընդունում ենք, սա արդեն շատ բան է նշանակում: Շուտով ֆրանսերենի դասընթացներ կկազմակերպենք Շուշիի Եզնիկ Մոզյան ուսումնարանում: Հունվար ամսից կրկին կլինեն ֆրանսերենի դասընթացներ: Շատ կցանկանայի, որ մեր երկու երկրների միջև կապերը ավելի ուժեղանան, որի ուղղությամբ ես միշտ պատրաստ եմ իմ ներդրումն ունենալ:

I can confidently say that Karabakh people are subjected to aggression by Azerbaijan: François Rochebloine
French National Assembly deputy, chairman of the France-Artsakh friendship circle François Rochebloine is in Artsakh again.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 29, ARTSAKHPRESS: “Artsakhpress” correspondent had an interview with Mr. Rochebloine.The interview is presented below.
-Mr. Rochebloine, every time your visit to Artsakh is not only expected, but also marked by an important event. Will you tell us in a few words about your visit?
-First, this year's visit we have started in June, after the April events. I also arrived in September to attend the celebrations on the 25th anniversary of Armenia's Independence, then I arrived in Artsakh and I attended the opening of the kindergarten in Martuni.I also had meetings with NKR National Assembly Chairman Ashot Ghoulyan, Prime Minister Arayik Haroutyunyan, Minister of Defense Levon Mnatsakanyan and with members of the French Club.
-France is also co-chair country of the OSCE Minsk Group. As a French politician, what actions do you see for suppressing the Azerbaijani aggression in practice? In fact, a few days ago because of that country's military aggression the Armenian soldier died on the border.
- Unfortunately, I frequently hear about the deaths of soldiers on the Karabakh-Azerbaijani border, and it has been for months, for years on end. I feel pain remembering the April war; the two sides have suffered casualties. Of course, it is possible that Azerbaijan suffered more causalities. Nevertheless, the victim remains a victim. Any loss is painful. I can confidently say that the people of Karabakh are subjected to aggression by Azerbaijan. I say it not as a deputy, but as chairman of the France-Artsakh friendship circle, a man who visited Artsakh multiple times. I wish I could somehow reduce Azerbaijani aggression by my visit. My dream is to see Artsakh completely peaceful and Azerbaijan will also benefit from it. It would be much better to spend money for satisfying the requirements of the population, instead of spending all funds for the purchase of military equipment and army.
- Artsakh is in the process of constitutional reforms these days. Mr.Roshebloine, what do you think about that legal document?
-Of course, I am aware of the process of constitutional reforms. In Karabakh case where there is no permanent peace, I hope the Artsakh people and government will take right steps to have better future for Karabakh. Of course, the situation is different in comparison with Armenia. Armenia is moving towards a parliamentary system. In my opinion, in the case of Artsakh, as there is a theme of Azerbaijan, presidential regime is the best management model.
-What kind of new ways of cooperation do you see to enhance political, economic and cultural fields for further deepening of bilateral friendly ties?
-Of course, the France-Karabakh friendship circle members are very eager to cooperate with Artsakh in political, economic and cultural fields. The signing of memoranda of cooperation between the two cities symbolized by the development of further relations.“France-Karabakh" friendship circle members always meet people coming from Karabakh. This already means a lot. Soon we will organize French courses at Shushi Yeznik Mozyan College. Since January, there will be French courses again. I would like to enhance the ties between our two countries. I am always ready to make my contribution for stronger ties between two countries.