Պետդեպը ողբերգություն Է համարել միջուկային ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության դադարեցումը
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մարկ Թոները ողբերգություն Է համարել միջուկային ոլորտում Ռուսաստանի հետ համագործակցության դադարեցումը;
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Դա իսկական ողբերգություն Է, քանի որ մենք հաջող համագործակցություն ունեինք այդ ոլորտում, ինչը համապատասշխանում Էր երկու երկրների շահերին»,-ասել Է նա Պետդեպարտամենտում կայացած բրիֆինգի ժամանակ: Թոների խոսքով՝ ԱՄՆ-ը ափսոսում Է Մոսկվայի որոշման համար, տեղեկացնում Է ՌԻԱ Նովոստիին:
Իր հերթին Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ Էռնեստը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմը հույս ունի Ռուսաստանի հետ շարունակել համագործակցությունը միջուկային անվտանգության ապահովման ոլորտում, չնայած երկկողմ հարաբերությունների բարդություններին:
Ռուսաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 5-ին կարգադրել Է կասեցնել ԱՄՆ-ի հետ կնքված համաձայնագիրը: Այն ստորագրվել Է 2013 թվականին Վիեննայում, դրա շրջանակներում ամերիկացի մասնագետների հետ հիմնարար եւ կիրառական համատեղ հետազոտություններ են պլանավորված ատոմային Էներգետիկայի բնագավառում:

Suspension of cooperation with Russia on nuclear field is tragedy - US State Department
US State Department Deputy Spokesperson Mark Toner considered tragedy the suspension of cooperation with Russia on nuclear field, RIA Novosti reports.
STEPANAKERT, OCTOBER 6, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “That’s a real tragedy, because these are areas that we had successfully cooperated in the past. And again, it’s in the interest of our both our countries to continue those efforts”, Toner said at a daily press briefing. Toner said the US regrets Russia’s such decision.
In his turn White House Press Secretary Josh Earnest said the US administration hopes to continue cooperation with Russia on nuclear security provision sector, despite the difficulties in bilateral relations.