Ռուսաստանն ու Հնդկաստանն ուղղաթիռների համատեղ արտադրություն կսկսեն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Economic Times-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտնել է ՌԴ առեւտրի եւ արդյունաբերության նախարար Դենիս Մանտուրովը:
Ըստ Lenta-ի՝ նա նշել է, որ անհրաժեշտ փաստաթղթերն արդեն համաձայնեցվել են: «Նախագիծը, որը ենթադրում է Կա-226Տ ուղղաթիռների արտադրության եւ մատակարարման նպատակով համատեղ ձեռնարկության ստեղծում, առանցքային քայլ կլինի: Բոլոր փաստաթղթերը համաձայնեցված են: Ծրագրում ենք դրանք ստորագրել հոկտեմբերի 15-16-ին Գոայում նախանշված ԲՐԻԿՍ-ի եւ ռուս-հնդկական գագաթաժողովների ընթացքում»,- հայտարարել է նախարարը:
Մանտուրովը նաեւ հիշեցրել է, որ «Ռուսաստանի ուղղաթիռներ» հոլդինգը մասնակցում է Հնդկաստան ուղեւորատար ուղղաթիռների մատակարարման մրցույթին: Այս դեպքում խոսքը երկու Մի-172 (Մի-8-ի ուղեւորատար տարբերակը) ուղղաթիռների մասին է: Դրանք Հնդկաստանում արդեն շահագործվում են:
Բացի այդ՝ Ռուսաստանը պատրաստ է մասնակցել հնդկական քաղաքացիական օդանավի ստեղծման նախագծին: Նախարարի խոսքով՝ հնդկական Hindustan Aeronautics Limited (HAL) ընկերությունը պաշտոնապես դիմել է Մոսկվային՝ խնդրելով ուսումնասիրել հնդկական քաղաքացիական օդանավերի արտադրության հնարավորությունը:

Россия и Индия начнут совместное производство вертолетов
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью изданию Economic Times заявил министр промышленности и торговли Денис Мантуров, передает Lenta.
Глава Минпромторга отметил, что необходимые документы согласованы. «Проект, подразумевающий создание совместного предприятия для производства и поставки Ка-226Т, будет ключевым шагом. Все документы согласованы. Мы планируем подписать их во время индийско-российского саммита и саммита БРИКС 15-16 октября в Гоа», — заявил министр.
Мантуров также напомнил, что холдинг «Вертолеты России» участвует в тендере на поставку Индии пассажирских вертолетов. В данном случае речь идет о продаже двух вертолетов Ми-172 (пассажирская модификация Ми-8). Такие машины уже эксплуатируются в Индии.
Кроме того, министр сообщил, что Россия готова участвовать в проекте по созданию индийского гражданского самолета. По его словам, индийская компания Hindustan Aeronautics Limited (HAL) направила в Москву официальный запрос на изучение возможности производства индийского гражданского самолета.