ԱՄՆ-ը եւ մի շարք երկրներ Սիրիայի շուրջ փորձագիտական հանդիպում են անցկացրել Ժնեւում
ԱՄՆ-ը, ինչպես նաեւ Եվրոպայի եւ Մերձավոր Արեւելքի մի շարք երկրներ հոկտեմբերի 18-ին փորձագիտական հադիպում են անցկացրել Ժնեւում՝ համակարգելու Սիրիայում հրադադարի նոր ռեժիմի ձեռքբերմանն ուղղված ջանքերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով անունները չնշված ամերիկացի պաշտոնյաների:
Ինչպես նշում Է գործակալությունը, հանդիպմանը մասնակցել են փորձագետներ ԱՄՆ-ից, Սաուդյան Արաբիայից, Քատարից, Ֆրանսիայից, Թուրքիայից եւ Հորդանանից: Գործակալության զրուցակիցները հայտնել են, որ Ռուսաստանը բանակցություններին կմիանա հոկտեմբերի 19-ին:
Արեւմտյան երկրներից մեկի դիվանագետը նշել Է, որ «համախոհ երկրները» պայմանավորվել են ստեղծել «աշխատանքային խումբ, որպեսզի քննարկեն, թե ինչպես կարելի Է «Ջեբհաթ ան Նուսրային» զատել չափավոր ընդդիմությունից», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

США и ряд стран провели в Женеве экспертную встречу по Сирии
США, а также ряд стран Европы и Ближнего Востока провели встречу во вторник для координации усилий по достижению нового режима прекращения боевых действий в Сирии.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября АРЦАХПРЕСС - Oб этом сообщает агентство Рейтер со ссылкой на неназванных американских чиновников.
Как отмечает агентство, во встрече участвовали эксперты из США, Саудовской Аравии, Катара, Франции, Турции и Иордании.Как сообщили собеседники агентства, Россия присоединится к переговорам в среду.
Дипломат одной из западных стран отметил, что "страны-единомышленники" договорились создать "рабочую группу с тем, чтобы посмотреть, как можно отделить "Джебхат ан-Нусру" от умеренной оппозиции". Он добавил, что "первая встреча состоялась сегодня в Женеве".