Լավրովը եւ Քերին քննարկել են Հալեպի իրադրությունը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին հեռախոսազրույցի ընթաքում քննարկել են Սիրիայի իրադրությունը, մասնավորապես, Հալեպի արեւելյան մասում իրավիճակի նորմալացման ուղիները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, հաղորդվում Է ՌԴ ԱԳ նախարարության կայքում:
Լավրովը նշել Է,  որ ոչ միայն խաղաղ բնակիչներին, այլեւ անօրինական զինված կազմավորումների մասնակիցներին Է հնարավորություն ընձեռված անարգել հեռանալ քաղաքից, մինչդեռ զինյալները վիժեցնում են հրադադարը եւ խոչընդոտում բնակչության տարհանմանը:
«Վերստին ընդգծվել Է, որ ԱՄՆ-ը պետք Է կատարի ահաբեկչական խմբավորումներից «չափավոր» ընդդիմության ջոկատները զատելու իր վաղեմի խոստումը, ասված հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը պայմանավորվել են, որ ռուսական եւ ամերիկյան կողմերը կշարունակեն աշխատանքը այդ հարցերի շուրջ:
Բացի այդ, քննարկվել են միջազգային հրատապ այլ խնդիրներ, այդ թվում՝ Իրաքի եւ Եմենի իրադրությունը, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների մի քանի ասպեկտներ:

Лавров и Керри обсудили по телефону ситуацию в Алеппо
Министр иностранных дел России Сергей Лавров обсудил по телефону с госсекретарем США Джоном Керри ситуацию в Сирии, в частности пути нормализации обстановки в восточной части Алеппо.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщается насайте российского МИД.
Лавров указал на то, что не только мирным жителям, но и участникам незаконных вооруженных формирований предоставлены возможности беспрепятственно покинуть город, однако боевики срывают прекращение огня и препятствуют эвакуации населения.
«Вновь подчеркнуто, что США должны выполнить свое давнее обещание отделить отряды "умеренной" оппозиции от террористических группировокե, говорится в сообщении.
Стороны условились, что российские и американские эксперты продолжат работу по этим вопросам,сообщает Lenta.ru.
Кроме того, обсуждались другие актуальные международные проблемы, в том числе ситуация в Ираке и Йемене, а также некоторые аспекты двусторонних отношений.