Պենտագոնը խոստացել է Անկարային համոզել հարգել Իրաքի ինքնիշխանությունը
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը խոստացել է Թուրքիա կատարելիք իր այցի ընթացքում Անկարային համոզել Իրաքի ինքնիշխանությունը հարգելու անհրաժեշտությունը, որը մտադիր է մասնակցել «Իսլամական պետության» գրոհայիններից Մոսուլի ազատագրման գործողությանը, չնայած Բաղդադի բողոքներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Ըստ որում՝ Քարթերը հրաժարվել է պատասխանել լրագրողների այն ուղիղ հարցին, թե արժե՞ Թուրքիային թույլ տալ Իրաքի տարածքում մասնակցելու ռազմական գործողություններին: Նախկինում Վաշինգթոնն արդեն հայտարարել է, որ այդ կապակցությամբ որոշումը պետք է Բաղդադն ընդունի:
Քարթերը նաեւ չի մեկնաբանելԹուրքիայի կողմից Սիրիայի հյուսիսում քրդերի ջոկատին հասցված ավիահարվածը, որոնք ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող ռազմական կազմավորումների դաշնակիցներն են:
Լրագրողների հետ զրույցում Քարթերն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը դաշնակից եւ «մերձավոր ընկեր» է համարում եւ՛ Թուրքիային, եւ՛ Իրաքին: «Մենք ցանկանում ենք, որ բոլորը կենտրոնանան մեր գլխավոր խնդրի վրա՝ գրոհայինների դեմ պայքարի»,- ասել է նա:

Глава Пентагона пообещал убедить Анкару в необходимости уважения суверенитета Ирака
Министр обороны США Эштон Картер пообещал убедить Анкару в необходимости уважения суверенитета Ирака в ходе своего визита в Турцию, настроенную принять участие в операции по освобождению Мосула от боевиков ИГ вопреки протестам Багдада, передает BBC.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября АРЦАХПРЕСС - При этом Картер отказался отвечать на прямой вопрос журналистов о том, следует ли позволить Турции участвовать в военных операциях на территории Ирака. Ранее Вашингтон уже заявлял, что решение на этот счет должен принимать Багдад. «Конечно, мы будем это обсуждать. И да, конечно, это очень деликатный вопрос. И мы, и коалиция под нашим руководством в своих действиях исходим из уважения к суверенитету Ирака. Это важный принцип», - сказал он.
Картер также не стал комментировать авиаудар, нанесенный Турцией по отряду курдов на севере Сирии, которые являются союзниками вооруженных формирований, поддерживаемых США.
В разговоре с журналистами Картер подчеркнул, что США считают и Турцию, и Ирак своими союзниками и «близкими друзьями». «Мы хотим, чтобы все сконцентрировались на нашей главной задаче - борьбе с боевиками», - сказал он.