Բեռլինում Էրդողանին հրավիրել են Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգին
Դրեզդենի սիմֆոնիկ նվագախումբը նոյեմբերի 13-ին Բեռլինում կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Աղետ» ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համերգին հրավիրված է նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հաղորդում է «Ակոս» պարբերականը:
Հրավիրյալների շարքում են նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն և մշակույթի նախարար Նաբի Ավջըն:
«Աղետ» ծրագրում կհնչեն Զեյնեթ Գեդիզիօղլուի (Թուրքիա), Վաչե Սարաֆյանի (Հայաստան) և Հելմուտ Օհրինգի (Գերմանիա) ստեղծագործությունները։
Թուրքիան իր հերթին հայտարարել է ԵՄ «Ստեղծարար Եվրոպա» ծրագրից հրաժարվելու մասին, քանի որ վերջինս աջակցում է «Աղետ» նախագծին: Նախագծին աջակցելու մասին հայտարարել է անգամ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
«Այս նախագիծը հրավիրում է հանդիսատեսին դուրս գալ ատելության աշխարհից: Ես վստահ եմ, որ միայն այն մարդիկ, ովքեր իմանում և ճանաչում են մյուսների երազներն ու տրավմաները, կարող են նպաստել պայծառ ապագայի հաստատմանը: «Աղետ» նախագիծն այս ճանապարհին ամենակարևոր հիմնաքարն է»,- նշել է Շտայնմայերը:

В Берлине Эрдогана пригласили на концерт, посвященный годовщине Геноцида армян
13-го ноября Дрезденский симфонический оркестр выступит в Берлине с концертом «Катастрофа», посвященным 100-й годовщине Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября АРЦАХПРЕСС -  На концерт приглашен и президент Турции Эрдоган. Oб этом сообщает газета «Акос».
Приглашены также премьер-министр Йылдырым, министр ИД Чавушоглу и министр культуры Наби Авджа.
Программа концерта «Катастрофа» составлена из произведений Зейнета Гедизиоглу (Турция), Ваче Сарафяна (Армения) и Хельмута Охринга (Германия).
Турция объявила о своем выходе из программы «Творческая Европа», поскольку последняя поддерживает идею концерта «Катастрофа», о поддержке которой заявил даже министр ИД Германии Штайнмайер.
«Этот проект призывает выйти из мира ненависти. Я уверен, что только те люди, которые знают о снах и травмах других, могут служить установлению светлого будущего. Проект концерта «Катастрофа» - краеугольный камень этой дороги»,- сказал министр ИД Германии Штайнмайер.