Հրադադարի ռեժիմի պահպանումը հիմնարար նախապայման է բանակցությունների շարունակման համար. ՄԽ համանախագահներն ամփոփել են այցը
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրյոն (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հոկտեմբերի 23-25-ին այցելել են տարածաշրջան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նորանշանակ նախարարի ու Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ:
Ինչպես նշում է osce.org-ը, համանախագահների այցի նպատակն էր քննարկել հակամարտության գոտում ապրիլյան աննախադեպ սրացման հետևանքով ստեղծված իրավիճակն ու հստակեցնել բանակցային գործընթացում ներգրավված կողմերի դիրքորոշումները:
Հանդիպումների ժամանակ կողմերը հաստատել են, որ իրավիճակը ներկայում կարելի է որակել որպես «հարաբերականորեն հանգիստ»: Համանախագահները ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանումը հիմնարար նախապայման է բանակցությունների շարունակման համար՝ հավելելով, որ ավելի վաղ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ամբողջական իրագործումը շատ կարևոր է:
‪Բացի այդ, համանախագահները քննարկել են ներկայիս աշխատանքային առաջարկները, որոնք ուղղված են  երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին, ապա նրանք ներկայացրել են իրենց տեսակետները բանակցային գործընթացն առաջ տանելու համար:
Աղբյուրը հավելում է, որ համանախագահները մտադիր են ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին Համբուրգում  կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի շրջանակում հանդիպել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ՝ քննարկելու երկու երկրների նախագահների հնարավոր հանդիպումն ամենակարճ ժամկետներում կազմակերպելու հարցը:
Հայտնի է նաև, որ տարածաշրջան կատարած այցի ժամանակ համանախագահները հանդիպել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու կազմակերպության կատարած աշխատանքն անհայտ կորածների վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանակման հարցում:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление по итогам визита в регион
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция), а также Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик распространили заявление по итогам визита 23- 25-го октября в регион.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 октября АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в офисе ОБСЕ, сопредседатели встречались с президентами Армении и Азербайджана, министрами ИД, новоназначенным министром обороны Армении, с де-факто властями НКР. Целью визита являлось обсуждение ситуации после апрельских событий и уточнение позиций в переговорном процессе.
В заявлении сказано: «Во время проходящих встреч ситуация оставалась относительно спокойной. Сопредседатели подчеркнули, что сохранение режима прекращения огня способствует переговорам, а также подчеркнули важность выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ обсудили также текущие рабочие предложения по достижению предметных переговоров с целью обеспечения длительного мира. Каждый из сопредседателей выразил свою позицию о способах дальнейшего мирного урегулирования конфликта. Они подтвердили постулат о необходимости расширения полномочий офиса Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, а оперативные детали находятся в стадии обсуждения.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ планируют встречу министров ИД Армении и Азербайджана в декабре 2016 года в Гамбурге – во время министерского форума ОБСЕ, с тем, чтобы обсудить встречу на уровне президентов в самые сжатые сроки, что необходимо для обеспечения прогресса в деле урегулирования конфликта.
Во время своего пребывания в регионе сопредседатели Минской группы ОБСЕ встречались с представителями МККК по вопросам без вести пропавших».