Հրադադարի ռեժիմի պահպանումը հիմնարար նախապայման է բանակցությունների շարունակման համար. ՄԽ համանախագահներն ամփոփել են այցը
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրյոն (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հոկտեմբերի 23-25-ին այցելել են տարածաշրջան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նորանշանակ նախարարի ու Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ:
Ինչպես նշում է osce.org-ը, համանախագահների այցի նպատակն էր քննարկել հակամարտության գոտում ապրիլյան աննախադեպ սրացման հետևանքով ստեղծված իրավիճակն ու հստակեցնել բանակցային գործընթացում ներգրավված կողմերի դիրքորոշումները:
Հանդիպումների ժամանակ կողմերը հաստատել են, որ իրավիճակը ներկայում կարելի է որակել որպես «հարաբերականորեն հանգիստ»: Համանախագահները ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանումը հիմնարար նախապայման է բանակցությունների շարունակման համար՝ հավելելով, որ ավելի վաղ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ամբողջական իրագործումը շատ կարևոր է:
‪Բացի այդ, համանախագահները քննարկել են ներկայիս աշխատանքային առաջարկները, որոնք ուղղված են  երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին, ապա նրանք ներկայացրել են իրենց տեսակետները բանակցային գործընթացն առաջ տանելու համար:
Աղբյուրը հավելում է, որ համանախագահները մտադիր են ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին Համբուրգում  կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի շրջանակում հանդիպել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ՝ քննարկելու երկու երկրների նախագահների հնարավոր հանդիպումն ամենակարճ ժամկետներում կազմակերպելու հարցը:
Հայտնի է նաև, որ տարածաշրջան կատարած այցի ժամանակ համանախագահները հանդիպել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու կազմակերպության կատարած աշխատանքն անհայտ կորածների վերաբերյալ տեղեկությունների փոխանակման հարցում:

The OSCE Minsk Group co-chairs have issued a statement after their regional visit, the OSCE office told.
OSCE Minsk Group co-chairs issue statement after regional visit
STEPANAKERT, OCTOBER 26, ARTSAKHPRESS: The statement reads: “The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to the region from 23 to 25 October 2016.
‪The Co-Chairs met with the Presidents and Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia, Armenia's newly appointed Defence Minister, and de facto authorities in Nagorno-Karabakh. The purpose of the Co-Chairs' visit was to discuss the situation after the unprecedented violence last April, and to clarify positions on the negotiation process.
‪During the meetings, the sides confirmed that the situation on the ground remains relatively calm.  The Co-Chairs underscored that respect for the ceasefire provides a critical foundation for ongoing negotiations, and stressed the importance of fully implementing decisions taken in Vienna and St. Petersburg.
‪The Co-Chairs also discussed current working proposals to advance substantive negotiations towards a lasting peace. The Presidents each expressed their views on how to move the settlement process forward.  The Presidents also reaffirmed their agreement to expand the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, and operational details are still being discussed.
‪The Co-Chairs plan to meet with the Ministers including on the margins of the December 2016 OSCE Ministerial Council meeting in Hamburg to discuss a possible meeting of the Presidents at the earliest opportunity.  Such a dialogue at the highest level is necessary to make progress towards a settlement.
‪While in the region, the Co-Chairs also met with the International Committee of the Red Cross (ICRC) to discuss the work the organization has undertaken on the exchange of data on missing persons, a humanitarian measure which the Co-Chairs have fully supported in meetings with officials at all levels.”