Խամենեին կասկածի տակ է առել Սիրիայում արեւմտյան երկրների մտադրությունների անկեղծությունը
Իրանի գերագույն ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին կասկածի տակ Է առել Սիրիայում ահաբեկչությունն արմատախիլ անելու հարցում արեւմտյան երկրների կոալիցիայի մտադրությունների անկեղծությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Այդ պետություններն իրենց բոլոր հարցերը դիտարկում են սեփական շահերի պրիզմայով եւ չեն մտածում ինչպես Սիրիայում, այնպես Էլ Իրաքում ահաբեկչությունն արմատախիլ անելու մասին»,-Խամենեիի խոսքը մեջբերել Է IRNA գործակալությունը:
«ԱՄՆ-ը եւ արեւմտյան մի շարք երկրներ պահանջում են փոխել Սիրիայի կառավարությունը, մինչդեռ պատերազմն ավարտվելու համար անհրաժեշտ Է բացահայտել այն սանձազերծողներին եւ հակամարտությանը նպաստող գործոնները»,-հոկտեմբերի 26-ին հայտարարել Է Իրանի առաջնորդը Ֆինլանդիայի նախագահի հետ կայացած հանդիպմանը:
Խամենեին նաեւ հայտարարել Է, որ Սիրիայի հարցում Իրանի բռնած դիրքը խելամիտ Է եւ հիմնված Սիրիայի ժողովրդի ու օրինական կառավարության աջակցման սկզբունքի վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Хаменеи усомнился в искренности Запада в противодействии терроризму
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи поставил под сомнение искренность намерений коалиции западных стран в искоренении терроризма в Сирии и Ираке, сообщает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 октября АРЦАХПРЕСС - "Эти государства все свои вопросы рассматривают через призму собственных интересов и не думают об искоренении терроризма как в Сирии, так в Ираке", — приводит агентство IRNA слова Хаменеи касательно заявлений и действий США и ряда других западных стран по противоборству терроризму.
"США и ряд западных стран требуют смены правительства в Сирии, в то время как для окончания войны необходимо выявить ее зачинателя и факторы, способствовавшие разжиганию", — заявил в среду верховный лидер Ирана во время встречи с президентом Финляндии Саули Ниинистё.
Хаменеи также считает позицию, занятую Ираном по сирийскому вопросу, разумной, основанной на принципе поддержки народа и законного правительства в Сирии.