Ռուբեն Մելիքյանը ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ նոր զեկույց կհրապարակի
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ադրբեջանցիների կողմից հայկական կողմի զինվորներին խոշտանգելու վերաբերյալ նոր փաստեր է հավաքել և ներկայացրել միջազգային կառույցներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թե կոնկրետ ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվել՝ «Արմենպրես»-ը հետաքրքրվել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանից։
«Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի ոճրագործությունների, խաղաղ բնակիչների և զոհված զինվորների մարմինների խեղումների կապակցությամբ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի  ներկայացրած փաստերի վերաբերյալ միջազգային կառույցների կողմից ոչ մի ֆորմալ արձագանք չի եղել։ Նշեմ, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ 2016 թ. ապրիլի 2-5-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների մասին ԼՂՀ օմբուդսմենի միջանկյալ զեկույցը հրապարակվել է «Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FidH)» և «Օմբուդսմենի եվրոպական ինստիտուտի (EOI)» պաշտոնական կայքէջերում»,- ասել է Ռուբեն Մելիքյանը։
ԼՂՀ ՄԻՊ-ի խոսքով՝ ադրբեջանական ագրեսիայի, վայրագությունների մասին առաջիկայում ԼՂՀ օմբուդսմենի կողմից կհրապարակվի նոր զեկույց և կներկայացվի միջազգային կառույցներին:

Ombudsman of Nagorno Karabakh to publish new report on Azerbaijani aggression
After the four-day April war, the Ombudsman of Nagorno Karabakh has gathered new facts on Azerbaijani tortures of Armenian soldiers and presented those facts to international institutions.
Ombudsman of  Nagorno Karabakh to publish new report on Azerbaijani aggression
STEPANAKERT, NOVEMBER 2, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Armenpress contacted Ombudsman of Nagorno Karabakh Mr. Ruben Melikyan for details of the works.
“International institutions haven’t given any formal response regarding facts presented by the NKR Ombudsman on Azerbaijani crimes, mutilations of fallen soldiers and civilians after the four-day April war. Let me note that the report of the NKR Ombudsman on atrocities committed by Azerbaijani forces during April 2-5, 2016 against the civilian population and soldiers of Nagorno Karabakh has been published in the official websites of the European Ombudsman Institute (EOI) and the International Federation for Human Rights (FidH)”, Ombudsman Melikyan said.
According to Mr. Melikyan, the NKR Ombudsman will publish a new report on Azerbaijani aggressions and atrocities, which will be presented to international institutions.