Ռուբեն Մելիքյանը ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ նոր զեկույց կհրապարակի
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ադրբեջանցիների կողմից հայկական կողմի զինվորներին խոշտանգելու վերաբերյալ նոր փաստեր է հավաքել և ներկայացրել միջազգային կառույցներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թե կոնկրետ ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվել՝ «Արմենպրես»-ը հետաքրքրվել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանից։
«Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի ոճրագործությունների, խաղաղ բնակիչների և զոհված զինվորների մարմինների խեղումների կապակցությամբ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի  ներկայացրած փաստերի վերաբերյալ միջազգային կառույցների կողմից ոչ մի ֆորմալ արձագանք չի եղել։ Նշեմ, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ 2016 թ. ապրիլի 2-5-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների մասին ԼՂՀ օմբուդսմենի միջանկյալ զեկույցը հրապարակվել է «Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FidH)» և «Օմբուդսմենի եվրոպական ինստիտուտի (EOI)» պաշտոնական կայքէջերում»,- ասել է Ռուբեն Մելիքյանը։
ԼՂՀ ՄԻՊ-ի խոսքով՝ ադրբեջանական ագրեսիայի, վայրագությունների մասին առաջիկայում ԼՂՀ օմբուդսմենի կողմից կհրապարակվի նոր զեկույց և կներկայացվի միջազգային կառույցներին:

Защитник прав человека НКР опубликует новый доклад об агрессии Азербайджана
После 4-дневной апрельской войны Защитник прав человека НКР собрал новые данные об истязаниях армянских военнослужащих, которые представил в международные инстанции.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 ноября АРЦАХПРЕСС - «Арменпресс» спросил у Защитника прав человека НКР Рубена Меликяна о том, какая работа была проделана.
«Преступления, совершенные после 4-дневной апрельской войныАзербайджаном в отношении тел мирных жителей и военнослужащих, представленные международным инстанциям, формального отклика не нашли. Отмечу, что промежуточный доклад Защитника прав человека НКР об этом был опубликован на сайтах «Международной федерации по правам человека» (FidH)» и «Европейского института омбудсмена» (EOI)»»,- сказал Рубен Меликян.
По его словам, в ближайшее время Защитник прав человека НКР опубликует новый доклад об агрессии Азербайджана и представит его международным организациям.